ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍

ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଏବଂ ମତଦାନକୁ ନେଇ ଭଲ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଶାସକ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ୨୦୨୪ ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ରଖିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବାରମ୍ବାର ଚାପ ପକାଉଥିବା ଏକ ରଣନୀତି ହୋଇଛି, ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟରେ ଏହାର ବିଶେଷ ଗୁଣ ରହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୟୁପି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ୨୦୨୪ ରେ କେଉଁ ଦିଗରେ ପବନ ପ୍ରବାହିତ ହେବ ତାହାର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ସଙ୍କେତ ଅଟେ, ତେଣୁ ବିଜେପି କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଛାଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ୨୩୦୦ ବିଧାନସଭାରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ସମସ୍ତ ବୁଥକୁ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଯେଉଁ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଦଳର ସାଂସଦ କିମ୍ବା ଜଣେ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି।

ଏହାସହ ୧୦୦ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଅଧିକ ବୁଥ୍ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜିତି ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ବିଜେପି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଚାରିଜଣିଆ ଦଳ ଦଳର ପହଞ୍ଚିବା ତଥା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଦଳର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଦଳର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସଚିବ ସି ଟି ରବି ଏବଂ ଦିଲୀପ ଘୋଷ ଏବଂ ଦଳର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି (ଏସସି) ସେଲ ମୁଖ୍ୟ ଲାଲ ସିଂ ଆର୍ଯ୍ୟ। ଏହି ଯୋଜନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଦଳ ଆସନ୍ତା ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପାନ-ଇଣ୍ଡିଆ ଯାତ୍ରା କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଦି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଦଳର ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ କମିଟି ଏକ ବୈଠକ କରିଛି।

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେ ପି ନାଡା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହି ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। “ଏହି କମିଟି ଆସନ୍ତା ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସାଂସଦ ତଥା ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ୨,୩୦୦ ଟି ଦେଶ, ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତିଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ବିଜେପି ପୂର୍ବରୁ ଜିତିଥିବା କୌଣସି ସିଟ୍ ହରାଇବ ନାହିଁ। ଏହି ବୁଥ୍ରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ତାଲିମ ଅଧିବେଶନ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ବୈଠକ ହେବ ବୋଲି ନେତା କୁ କହିଛନ୍ତି। ୨୦୧୬ ରେ, ବିଜେପି ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସମାନ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲା ​​ଯାହା ଶେଷରେ ଏକ ବୃହତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିଥିଲା। ଏହାର ରଣନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୧୧୫ ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିସାରିଛି ଯେ ଦଳ ୬ ଟି ରାଜ୍ୟ – ଓଡିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହିଁ। ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଯୋଜନାରେ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଥିବା “ନୂତନ ଧରାପୃଷ୍ଠ” ର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.