ଲଣ୍ଡନ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ଦୁଇ ଦିନର ବାଣିଜ୍ୟ ଆଲୋଚନା

ବ୍ରେକ୍ସିଟ୍ ମୁକ୍ତ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତିରେ ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଆଶା କରି ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୫ ରେ . ଆମେରିକା ସହିତ ଦୁଇ ଦିନ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କଲା | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ସଚିବ ଆନ୍-ମାରି ଟ୍ରେଭେଲିଆନ୍ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷ କ୍ୟାଥରିନ୍ ତାଇଙ୍କୁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଲଣ୍ଡନରେ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ | ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ ଏହି ଯୋଡି ବାଲେଶ୍ୱରରେ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ୟୁ ଏସ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଇସ୍ପାତ ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କଥାବାର୍ତ୍ତା ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ରାତିରେ ମନ୍ତବ୍ୟରେ ଏକ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି ବିଷୟରେ ଶ୍ରୀମତୀ ଟ୍ରେଭେଲିଆନ୍ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖ କରିନାହାଁନ୍ତି, ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବୈଠକକୁ “ଦ୍ୱିତୀୟ ଟ୍ରାନ୍ସାଟ୍ଲାଣ୍ଟିକ୍ ସଂଳାପ” ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯାହା ସହମତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ।

ସେଗୁଡ଼ିକରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଏବଂ ଇନୋଭେସନ୍ ସେକ୍ଟର, ସ୍ଥାୟୀ ବାଣିଜ୍ୟ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ବ୍ୟବସାୟକୁ ସମର୍ଥନ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସ୍ଥିରତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଶ୍ରୀମତୀ ଟ୍ରେଭେଲିଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂଳାପ ଆମକୁ ଅଧିକ ଆଧୁନିକ, ଡିଜିଟାଲ୍ ବାଣିଜ୍ୟର ଉପାୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଦେଇଥାଏ। ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବ୍ୟବସାୟ ତଥା ଆମ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଶସ୍ତା ଏବଂ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବ ଏବଂ ସମାଧାନ କରିବ। ୟୁ କେ କେ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ରେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଛାଡିଥିଲେ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଡିଲ୍ ଖୋଜୁଥିଲେ | ୱାଶିଂଟନ୍ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ କିନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ୍ଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଉଷ୍ମ ହୋଇଛି |

ୟୁ କେ କେ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ରେ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଛାଡିଥିଲେ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଡିଲ୍ ଖୋଜୁଥିଲେ | ୱାଶିଂଟନ୍ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ କିନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ୍ଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଉଷ୍ମ ହୋଇଛି | ଉତ୍ତର ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ ବ୍ରହ୍ମୋସ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ଲଣ୍ଡନର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଧାଡି ଯଦି ହର୍ଜନ ହୋଇଥିବା ଶାନ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ତେବେ ଶ୍ରୀ ବିଡେନ, ଜଣେ ଇଂରେଜ-ଆମେରିକୀୟ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ମାନେ ଜନସନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟିଶ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ପ୍ରଦେଶର କେ ଦଳଗୁଡିକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ଗ୍ରେଟ୍ ବ୍ରିଟେନରୁ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏହାର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.