ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗମ୍ଭୀର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତି ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗମ୍ଭୀର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛି। ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ଫ୍ଲେକ୍ସିଙ୍ଗ୍ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦର ବିପଦ ତଥା ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଥିବା ଆହ୍ ନର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଏକମତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସଂସ୍କାରିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟତା ଏବଂ ଆଣବିକ ଯୋଗାଣକାରୀ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତାବ।

ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମୌଳିକ ସ୍ୱାଧୀନତା, ଆଇନର ଶାସନ ଏବଂ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଶାନ୍ତି, ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀ ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନ ପ୍ରତି ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତା ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ, ନାଭିଗେସନ୍ ସ୍ଵାଧିନତା ଏବଂ ବାଧ୍ୟବାଧକତା, ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ସେମାନେ ଏକ ମୁକ୍ତ, ଖୋଲା ଏବଂ ନିୟମ-ଆଧାରିତ ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି।

> ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତ-ଇଉରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ପାର୍ଟନରସିପ୍ ଗଭୀର କରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପୁନ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲର ପୋର୍ଟୋରେ ଭାରତ-ଇୟୁ କନେକ୍ଟିଭିଟି ପାର୍ଟନରସିପ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ସହ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି | ମଇ ୨୦୨୧ ୟୁକ୍ରେନରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଏବଂ ମାନବିକ ସଙ୍କଟକୁ ନେଇ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଭାରତ ଗୁରୁତର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ୟୁକ୍ରେନରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ଦୁଖର ତୁରନ୍ତ ସମାପ୍ତି ପାଇଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ଏକାଠି କରିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଶତ୍ରୁତା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆହ୍ ନ ଦେଇଥିଲେ।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଚାର୍ଟର, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନ ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଖଣ୍ଡତାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ବିଶ୍ଵ ର ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ତଥା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ବର୍ତ୍ତମାନର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଭାରତ ଗଭୀର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ୟୁକ୍ରେନରେ ବିବାଦ କାରଣରୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସ୍ଥିରତା ମିଶନ ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ଉକ୍ରଳାରେ ବିବାଦ ହେତୁ ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ ବଢିବାର ଆଶଙ୍କା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଏକ ସମନ୍ୱିତ, ବହୁପକ୍ଷୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.