ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବେଆଇନ ଖଣି ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ

ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେତୁ ଓଡିଶାର ନଦୀଗୁଡ଼ିକର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ତେଣୁ ନଦୀଗୁଡିକର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବେଆଇନ ତଥା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଖଣି ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ୱାଟରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା।

ସିଂଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ବୁଧବାର ଦିନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ‘ମହାନଦୀ ଜତ୍ର’ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆସିଛି। ମହାନଦୀ ଜଟ୍ରା, ମହାନଦୀ ବାଚାଓ ଆଣ୍ଡୋଲାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ରାଲି, ନଦୀର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ଏକ ପୋଷାକ ହେଉଛ ଏହି କମିଟି ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଏହି ପ୍ୟାନେଲ ଝାରସୁଗୁଡା ଏବଂ ସୋନେପୁରର ମହାନାଦୀ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଞ୍ଚଳର ଡେନିଜେନ୍ସଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଯାହା ବ୍ୟାରେଜ ଯୋଗୁଁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ |

ଏକ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ମତାମତ ମଧ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ |

ମହାନଦୀ ଜଳ ବାଣ୍ଟିବା ନେଇ ଛତିଶଗଡ ସହ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବାଟ ନ ପାଇବାରୁ ସିଂ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଥିଲେ।

ସିଂହ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦିଓ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ କରାଯାଇଛି, ତଥାପି ଏହି ଦିଗରେ କୌଣସି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ।

ଏହି ସମୟରେ, ମହାନଦୀ ବାଚାଓ ଆଣ୍ଡୋଲାନର ସଂଯୋଜକ ସିଂଙ୍କ ପଛରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ସୁଦର୍ଶନ ଦାସ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.