ରାଜ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷକୁ ନେଇ ରାଜସ୍ଥାନ ସିଏମ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ବଡ ଅଭିଯୋଗ

ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ଵାମସେବାକ ସଂଗଠନରେ ରାଜ୍ୟରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛନ୍ତି। ବିଜେପି ଏବଂ ସଂଗଠନ ପ୍ୟାରୀଙ୍କୁ ଏଜେଣ୍ଡା ସ୍ଥିର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୌରଲି ରାମଗଡ ଏବଂ ଯୋଧପୁରରେ ଏହି ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। “ଆରଏସଏସ ଏବଂ ବିଜେପି ଏକ ଏଜେଣ୍ଡା ସ୍ଥିର କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ କରାଲି, ଯୋଧପୁର ଏବଂ ରାମଗଡରେ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ। ଆମେ ଠିକ୍ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲୁ ଏବଂ ସେହି କାରଣରୁ କେବଳ ଛୋଟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​|

ତେବେ ଆମେ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛୁ ଏବଂ ଆମେ କାହାକୁ ଛାଡିବୁ ନାହିଁ। ଆମେ ରାଜ୍ୟରେ ହିଂସାକୁ ଅନୁମତି ଦେବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ପାଇଁ ଗେହଲୋଟ୍ ବିଜେପି ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ସୋମବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌରଲିରେ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ହେଉଛି “ବିଜେପିର ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ”, ଯାହା “ରାମ ନବମୀ ଉପରେ ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ କରାଯାଇଛି”। ହିନ୍ଦୁ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଳନ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ଏକ ରାଲିରେ କିଛି ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀ ପଥର ଫିଙ୍ଗିବା ପରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨ ରେ ରାଜସ୍ଥାନର କୌରଲି ଜିଲ୍ଲାରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସଂଘର୍ଷରେ ଅନେକ ଗାଡି ଓ ଦୋକାନ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ହିଂସାରେ ୮୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଘର ଜଳି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅତିକମରେ ୩୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ରାମଗଡ଼ରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ, ଜାଲୋରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଇଦ୍‌ର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଗେହଲୋଟ୍‌ଙ୍କ ନିଜ ସହର ଯୋଧପୁରରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଥିଲା। ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗିବା ପରେ ଚାରିଜଣ ପୋଲିସ ସମେତ ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ହିଂସା ଘଟଣା ପରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା କର୍ଫ୍ୟୁ ମେ ୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ସ୍ଥଗିତ ରହିଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.