ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ କଠୋର ଚେତାବନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଶନିବାର ଦିନ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶ ଯୁଦ୍ଧରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବ ନାହିଁ ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ଦେଶରୁ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ୧୯୭୧ ଯୁଦ୍ଧର ଭେଟେରାନ ମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଆସାମର ଗୁଆହାଟୀରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ। ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଦୃଢ ଭାବରେ ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ବୋଲି ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାରେ ଭାରତ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଦେଶ ବାହାରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ଆମେ ସୀମା ପାର କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରିବୁ ନାହିଁ। ” ରାଜନାଥ ସିଂ ଭାରତର ପୂର୍ବ ସୀମାକୁ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ପଶ୍ଚିମ ସୀମା ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସ୍ଥିର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି କାରଣ ବାଂଲାଦେଶ ଏକ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଡ଼ୋଶୀ।

ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଉଭୟ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନରେ ଏକ ପରୋକ୍ଷ ସ୍ୱାଇପ୍ ଭାବରେ ଦେଖିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ପଶ୍ଚିମ ସୀମାନ୍ତରେ ଭାରତ ଯେଉଁ ଟେନସନ ଅନୁଭବ କରୁଛି ତାହା ପୂର୍ବ ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ ନାହିଁ କାରଣ ବାଂଲାଦେଶ ଏକ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ଅଟେ। ଅନୁପ୍ରବେଶର ସମସ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୀମାରେ (ପୂର୍ବ ସୀମାରେ) ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଅଛି।” କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ କିମ୍ବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ମାସରେ କଠୋର ଶବ୍ଦ ଦିଆଯାଇଛି। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ ଆମେରିକାରେ ସେମାନଙ୍କ ଆମେରିକୀୟ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ୨ + ୨ ବୈଠକ ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭାରତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ ତେବେ କାହାକୁ ରକ୍ଷା କରିବ ନାହିଁ। “

ମୁଁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ କହିପାରିବି ନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ (ଭାରତୀୟ ସୈନିକ) କଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମେ (ସରକାର) କେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କହିପାରେ ଯେ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା (ଚୀନ୍ କୁ ଯାଇଛି) ଯଦି ଭାରତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ ତେବେ ଭାରତ କାହାକୁ ରକ୍ଷା କରିବ ନାହିଁ … ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ୨୦୨୦ ରେ ଲଦାଖ ସୀମା ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଅଫରର ଆଫ୍ଟଶୋକ – ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ଗାଲୱାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ସଂଘର୍ଷ – ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ଅନୁଭବ ଜାରି ରହିଛି | ସେମାନଙ୍କ ଦେଶ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟକ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଟେନସନର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ୧୫ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା (ଏବଂ ଗଣନା) କରିଥିଲେ “ଭାରତର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ବଦଳିଛି। ଭାରତର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉନ୍ନତି ହୋଇଛି | ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱର କୌଣସି ଶକ୍ତି ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସିଂ କହିଛନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.