ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ‘ଶିଶୁ ବର୍ଥ’ ଆରମ୍ଭ କରିଛି |

ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ଆରାମଦାୟକ କରିବା ପାଇଁ ରେଳବାଇ ଏକ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଂଶ ଭାବରେ ଲକ୍ଷ୍ନ ମେଲର ନିମ୍ନ ମୁଖ୍ୟ ବର୍ଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଫୋଲଡେବଲ୍ “ଶିଶୁ ବର୍ଥ” ଲଗାଇଛି | “ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ” ଉପରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମତାମତକୁ ଆଧାର କରି ଏହି ଧାରଣାକୁ ଅନ୍ୟ ଟ୍ରେନରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ନିମ୍ନ ମୂଖ୍ୟ ବର୍ଥଗୁଡିକରେ ଲାଗିଥିବା “ଶିଶୁ ବର୍ଥ”, ବ୍ୟବହାର ନହେବା ସମୟରେ ଏକ ଷ୍ଟପର୍ ସହିତ ଫୋଲ୍ଡ ହୋଇ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିବ |

ଏହା ମୁଖ୍ୟ ବର୍ଥକୁ ଆଲାଇନ୍ କରାଯାଇଛି | ଲକ୍ଷ୍ନ ମେଲରେ, ୭୭୦ ମିଲିମିଟର ଲମ୍ବ, ୨୫୫ ମିଲିମିଟର ଓସାର ଏବଂ ୭୬.୨ ମିଲିମିଟର ଦୁଇଟି “ଶିଶୁ ବର୍ଥ” ଏପ୍ରିଲ ୨୭ ରେ କୋଚର ଉଭୟ ମୁଣ୍ଡରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୟାବିନର ୧୨ ଏବଂ ୬୦ ଟି ମୁଖ୍ୟ ବର୍ଥରେ ଲଗାଯାଇଥିଲା | “ଏହା ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ ଭିତ୍ତିରେ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କଠାରୁ ସକାରାତ୍ମକ ମତାମତ ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ | ଥରେ ଆମେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଏବଂ ମତାମତକୁ ରେକର୍ଡ କରିବା ପରେ, ଆମେ (ରେଲୱେ ଇନଫରମେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍) ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିବରଣୀ ରଖିବୁ |

ଅନୁରୋଧ ଅନୁଯାୟୀ ବୁକ୍ କର ବୋଲି ଉତ୍ତର ରେଳର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। “(ବୁକିଂ) ସିଷ୍ଟମ ବର୍ତ୍ତମାନ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନିମ୍ନ ବର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସିଷ୍ଟମ ପରି ହେବ। ତେଣୁ ଥରେ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ପିଲାଙ୍କ ସହ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ହଁ କୁହନ୍ତି, ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ବର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବୁ। ତଥାପି ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି, ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିମ୍ନ ବର୍ଥ ବୁକ୍ କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରଣାଳୀ ନାହିଁ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.