ମୋଦୀ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ସବୁଠୁ ବଡ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ନେଟୱାର୍କ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି

ଗୁଆହାଟି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସାତୋଟି ଡାକ୍ତରଖାନାର ଉଦଘାଟନ କରି ଆସାମରେ ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ସବୁଠୁ ବଡ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ନେଟୱାର୍କ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଦିବ୍ରୁଗଡ଼ରେ ଗୋଟିଏ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବାରପେଟା, ତେଜପୁର, ଜୋରହାଟ, ଡାରାଙ୍ଗ, କୋକରାଜ ଏବଂ ଲାଖୀପୁରରେ ପ୍ରାୟ ୬ ଟି କର୍କଟ ଡାକ୍ତରଖାନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଗୋଲପାରା, ସିଭାସାଗର, ଧୁବ୍ରି, ନାଗାଓଁ, ଗୋଲାଘାଟ, ଟିନୁସୁକିଆ ଏବଂ ନାଲବାରୀରେ ସାତୋଟି ନୂତନ ଡାକ୍ତରଖାନାର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଲେ। “ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରିବା ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆସାମରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସାତୋଟି ନୂତନ ଡାକ୍ତରଖାନା ଉଦ୍ଘାଟନ କରାଯାଇଛି।

ଅନ୍ୟ ତିନୋଟି କର୍କଟ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଆଉ ସାତଜଣଙ୍କ ମୂଳଦୁଆ ପକାଯାଇଛି ବୋଲି ଡିବ୍ରୁଗଡ଼ରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। “ଆସାମରେ ଏହିପରି ବ୍ୟାପକ ତଥା ବିଶେଷଜ୍ଞ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ନେଟୱାର୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି କାରଣ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କର୍କଟ ରୋଗର ସାକ୍ଷୀ ରହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଗରିବ ଏବଂ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ” ୧୭ ଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ଆସାମ ସରକାର ଏବଂ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟର ମିଳିତ ପଦକ୍ଷେପ | ପ୍ରାୟ ୪,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ସେଗୁଡିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ | ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଏକକ ବୃହତ୍ତମ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ କର୍କଟ ଯତ୍ନ ନେଟୱାର୍କ ହେବ | “

ପୂର୍ବରୁ ଆସାମର କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ, ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ତାହା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ | ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଆସାମ ନୁହେଁ, ବରଂ ସମଗ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ଏହା କର୍କଟ ରୋଗର କେନ୍ଦ୍ର ହେବ ବୋଲି ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ବା ସରମା କହିଛନ୍ତି। ନୂତନ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ କେମୋଥେରାପି, ରୋବୋଟିକ୍ ସର୍ଜରୀ, ଅସ୍ଥି ମଜ୍ଜା ପ୍ରତିରୋପଣ, ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଇମେଜିଙ୍ଗ୍, ଆଣବିକ ଔଷଧ ଏବଂ ଷ୍ଟେମ୍-ସେଲ୍ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ସୁବିଧା ରହିବ | ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରତନ ଏନ ଟାଟା କହିଛନ୍ତି: “ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ଇତିହାସରେ ଆଜି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିନ। କ୍ୟାନସରର ଯତ୍ନ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଆସାମକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରକୁ ନେଇଯିବ ଯାହା ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁଭୂତ ହୋଇନାହିଁ। ”

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.