ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଭାରତୀୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି

ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଅନେକ ଗରିବ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି, ଗୋଡ୍ରେଜ୍ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ମନ୍ଥର ଗତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଯାହା ମାର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ବମ୍ପର ବିକ୍ରିକୁ ଥଣ୍ଡା ଉତ୍ପାଦର ଚାହିଦା ବଢାଇ ଦେଇଛି।

ୟୁକ୍ରେନ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟାଘାତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ପରି ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶଗୁଡିକର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଅଳ୍ପ ବଜେଟକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ |

ଘରୋଇ ଉପକରଣର ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ବୃହତ୍ତମ ନିର୍ମାତା ଗୋଡ୍ରେଜ୍ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସର ବ୍ୟବସାୟ ମୁଖ୍ୟ କମଲ ନନ୍ଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ ମାସରୁ ଆମେ ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। ବିବେକାନନ୍ଦ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପ୍ରଭାବର ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ |

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଜନ ବିଭାଗର ଚାହିଦା “ଜୁମ୍ ଅପ୍” ହେବା ପରେ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲରେ ଭଲ ରହିବା ପରେ ଏହି ପତନ ଶୀଘ୍ର ଆସିଥିଲା ​​ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରେ ଭାରତର ହୋଲସେଲ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏହି ମାସରେ ଏକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ନୀତି ବୈଠକରେ ସୁଧ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କହିଥିଲା ​​ଏବଂ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

୧୯୫୮ ମସିହାରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଘରୋଇ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ତିଆରି କରିଥିବା ଗୋଡ୍ରେଜ୍, ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହେଲେ ମୂଲ୍ୟ ବଢାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ୧.୪ ବିଲିୟନର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ କରିପାରେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି।

“ଆଗକୁ ବ, ଼ିବା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ତ୍ରୟମାସିକରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହା ଚାହିଦାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ବୋଲି ନନ୍ଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ଷ୍ଟିକର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି।

ମାର୍ଜିନ ଏବଂ ଚାହିଦା ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅନେକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଗୋଡ୍ରେଜଙ୍କ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ପରିଚିତ, କୋବିଡ-୧୯ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ହାତୁଡ଼ି ହେବା ପରେ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ସଙ୍କେତ |

ସାମ୍ପୁସ୍ ଏବଂ ଟୁଥପେଷ୍ଟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମହୁ ଏବଂ ଫଳ ରସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛିର ଜଣେ ବଡ ବିକ୍ରେତା ଏହି ମାସରେ ଏକ ରୋଜଗାର କଲ୍ ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଚାହିଦା ନରମ ରହିବ |

ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ମୋହିତ ମଲହୋତ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ୱାଲେଟରେ ଏକ ଚାପ ରହିଛି … ବ୍ୟବହାରରେ ସଙ୍କୋଚନ ରହିଛି। ଖାଦ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହ୍ରାସ ପାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏହା ଏକ ଅପେକ୍ଷା-ଘଣ୍ଟା ପରିସ୍ଥିତି ବୋଲି ମୁଁ ଭାବୁଛି।

ଭାରତର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବ୍ରାଣ୍ଡର ମାଲିକ ଯେପରିକି ଡୋଭ, ଭେସଲିନ୍ ଏବଂ ହର୍ଲିକ୍ସ ଗତ ମାସ ଶେଷରେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଖ୍ୟତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଭଲ୍ୟୁମ୍ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଏଥିରେ ଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଯେ, ବିବେକାନନ୍ଦ ବର୍ଗଗୁଡିକ ଉପରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି।

ସମଗ୍ର ଏସିଆରେ, କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚ ଇନପୁଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ପାଉଛି ବୋଲି ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ମାକ୍ରୋ ତଥା ପରାମର୍ଶଦାତା ସଂସ୍ଥା ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଇକୋନୋମିକ୍ସର ନିବେଶକ ସେବା ପ୍ରିୟଙ୍କା କିଶୋର କହିଛନ୍ତି।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ କୋହଲଙ୍କ କର୍ପ, ୱାଲମାର୍ଟ ଇନକମ ଏବଂ ଟାର୍ଗେଟ କର୍ପ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ କ୍ଷମତାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରୁଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତଥା ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ, ବିଶେଷ କରି ତାଙ୍କ ପଶ୍ଚିମ ଘର ଗୁଜରାଟରେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହେବ।

କିନ୍ତୁ ଭାରତର ସହରଗୁଡିକରେ ଚାହିଦା ବହୁତ ଭଲ ରହିଛି ବୋଲି ଅନେକ କମ୍ପାନୀ କହିଛନ୍ତି। ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ରିଟେଲର ବିଜୟ ବିକ୍ରୟ, ସହରଗୁଡିକ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେସିତ ହୋଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲରେ ବିକ୍ରିର ୩୦% ରୁ ୪୦% କୁ ପ୍ରାକ୍-ମହାମାରୀ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାର ଦେଖିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟମ ବଜାର ଏବଂ ପ୍ରିମିୟମ୍ ମଡେଲଗୁଡିକ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ପ୍ରତୀକ୍ଷା ତାଲିକା ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି | ,

କିନ୍ତୁ ଛୋଟ ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଏଣ୍ଟ୍ରି ସ୍ତରୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟର ବିକ୍ରି ହ୍ରାସ ପାଉଛି | ଗତ ବର୍ଷର ଡେଲଟା ସଂକ୍ରମଣର ଲହରୀରୁ ଗ୍ରାମା ଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିଛି,

ଯେଉଁଥିରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ, ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ବିନା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜମାରେ ଜଳିଯାଇଥିଲେ | ଦୁର୍ବଳ ଗ୍ରାମୀଣ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେଡୱିଣ୍ଡ ଯୋଡିଛି ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ କିଶୋର କହିଛନ୍ତି।

ଚାଇନାରୁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଦ୍ରବ୍ୟ ଯୋଗାଣରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ବିଶ୍ଵ ର ଷ୍ଟାଗ୍ଫ୍ଲେସନାରୀ ଚାପ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା କମ୍ ରହିବା ସହ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଅବନତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରି ଡଲାର ତୁଳନାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ ଟଙ୍କା ବୁଡ଼ିଯାଉଥିବାରୁ ଭାରତର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆହୁରି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଗୋଡ୍ରେଜଙ୍କ ନନ୍ଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଏହି ଧାରା ଅବ୍ୟାହତ ରହେ, ତେବେ ଉତ୍ସବର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ଜନ ବିଭାଗ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ।” , ଗୋଡ୍ରେଜଙ୍କ ନନ୍ଦୀ କହିଛନ୍ତି। ଶରତ ଛୁଟିଦିନ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଧାରା ଅବ୍ୟାହତ ରହେ, ତେବେ ଉତ୍ସବର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ ଜନ ବିଭାଗ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.