ମାଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା


ମାଙ୍ଗାଲୁରୁ: ଏଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୯୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ବେଲ୍ଟଙ୍ଗାଡି ତାଲୁକର ଏକ ଗାଁରେ ଜଣେ ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ନମ୍ରତା କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଏବଂ ମା ମଧ୍ୟ ଏପ୍ରିଲ ୧୯ ରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଜଣେ ଜିପି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ପୋଷାକ ଟାଣି ହୋଇ ଚିରିଥିବାର ଭିଡିଓ ନେଇଥିଲେ। ଆକ୍ରମଣକାରୀ ପରିବାରର ପରିଚୟ ଏବଂ ଗାଁର ନାମକୁ ଅଟକାଇ ରଖିଛି | ବେଲ୍ଟଙ୍ଗାଡି ପୋଲିସ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି – ସନ୍ଦୀପ, ୩୦, ସନ୍ଥୋଶ, ୨୯, ଗୁଲାବି, ୫୫, ସୁଗୁନା, ୩୦, କୁସୁମା, ୩୮, ଲୋକାୟା, ୫୫, ଅନିଲ, ୩୫, ଲଲିତା, ୪୦, ଏବଂ ଚେନା କେଶଭା, ସମାନ ଗାଁର ୪୦ – ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବରେ |

ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭଉଣୀ ସରକାରୀ ଜମିରେ ରହିଆସୁଥିଲେ, ଯାହାକି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଜମି ରାଜସ୍ୱ ଅଧିନିୟମ, ୧ ୬୪୪୬ of ଅନୁଯାୟୀ ଧାରା ୯୪ ସି ଅନୁଯାୟୀ ପରିବାର ସପକ୍ଷରେ ନିୟମିତ ହୋଇଆସୁଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଏହି ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ। ଏପ୍ରିଲ ୧୯ ତାରିଖ ରାତି ପ୍ରାୟ ୪ ଟା ବେଳେ ରାଜସ୍ୱ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଦଳ ଏକ ବୁଝାମଣା ସଭା ପାଇଁ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲେ | ତେବେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଫେରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରି ଏକ ରାକସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଗଡା ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ମହିଳା, ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଏବଂ ମା’ଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ସେଠାରୁ ପଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଏବଂ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଡାକସିନା କନ୍ନଡ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ହୃଷି ଷିକେଶ ସୋନାୱାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇପିସି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ବେଆଇନ ସମାବେଶ, ଦଙ୍ଗା, ଆଘାତ, ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଅପମାନିତ କରିବା ଏବଂ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବେଲ୍ଟଙ୍ଗାଡି ଷ୍ଟେସନରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁଲାବି, ସୁଗୁନା, କୁସୁମା ଏବଂ ଲଲିତା ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ଭଉଣୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୋଷାକ ଚିରି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ କୁସୁମା ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ବାଡିରେ ପିଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସନ୍ଥୋଶ ମଧ୍ୟ ମା’ଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଏସପି କହିଛନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.