ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ଫ୍ରାନ୍ସ ନିର୍ବାଚନ ବିଜୟକୁ ସ୍ୱାଗତ

ଆମର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସହଯୋଗ ଜାରି ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ମୁଁ ଆନନ୍ଦିତ ବୋଲି ୟୁରୋପୀୟ ଆୟୋଗର ସଭାପତି ଉର୍ସୁଲା ଭନ୍ ଡେର୍ ଲେଏନ୍ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ୟୁରୋପୀୟ ପରିଷଦର ସଭାପତି ଚାର୍ଲ୍ସ ମିସେଲ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆଉ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଉପରେ ଭରସା କରିପାରିବା। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଆମର ସର୍ବ ପୁରାତନ ସହଯୋଗୀ ତଥା ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରୀୟ ଆହ୍ ନର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗୀ ଅଟେ। ୟୁକ୍ରେନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା, ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ସହିତ ମୁଁ ଆମର ନିରନ୍ତର ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଆମର ସର୍ବ ପୁରାତନ ସହଯୋଗୀ ତଥା ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରୀୟ ଆହ୍ ନର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶୀଦାର ଅଟେ।

ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ମଧ୍ୟ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଆମର ଦୀର୍ଘ ତଥା ସ୍ଥାୟୀ ମିଳିତତା ଏବଂ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇ ବିଶ୍ୱ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଉପରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ବୋଲି ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି। କୁଳପତି ଓଲାଫ ସ୍କୋଲଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଭୋଟରମାନେ ଆଜି ୟୁରୋପରେ ଏକ ଦୃଢ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପଠାଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ଖୁସି ଯେ ଆମର ଭଲ ସହଯୋଗ ଜାରି ରଖିବୁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ଆମର ନିକଟତମ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମର ଦୁଇ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ଵ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଉପରେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସେ ଆଶା କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରେ ରୁଷର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କ ସହ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କୁ ୟୁକ୍ରେନର ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଆମର ଦୀର୍ଘ ତଥା ସ୍ଥାୟୀ ମିଳିତତା ଏବଂ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇ ବିଶ୍ୱ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଉପରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ବୋଲି ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି। କୁଳପତି ଓଲାଫ ସ୍କୋଲଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସର ଭୋଟରମାନେ ଆଜି ୟୁରୋପରେ ଏକ ଦୃଢ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପଠାଇଛନ୍ତି। ମୁଁ ଖୁସି ଯେ ଆମର ଭଲ ସହଯୋଗ ଜାରି ରଖିବୁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ଆମର ନିକଟତମ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମର ଦୁଇ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ଵପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଉପରେ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସେ ଆଶା କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରେ ରୁଷଷର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କ ସହ ଅନେକ ଥର କଥା ହୋଇଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ମାକ୍ରୋନଙ୍କୁ ୟୁକ୍ରେନର ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.