ମହାମାରୀ ସମୟରେ କାଲାକୁରିଚି ଜିଲ୍ଲାର ୬୫୦ ପିଲା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡିଥିଲେ

ମହାମାରୀ ସମୟରେ କାଲାକୁରିଚି ଜିଲ୍ଲାର ସ୍କୁଲ ଛାଡିଥିବା ୧୧ ରୁ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସର ପ୍ରାୟ ୬୫୦ ପିଲାଙ୍କୁ ପଠନ କରାଯାଇଛି, କାଲାକୁରିଚି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ସମୟରେ ଉଲୁଣ୍ଡୁରପେଟ୍ ବ୍ଲକ୍ରେ ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୁଲ ବାହାରେ ପିଲା – ୭୬୪ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଶାସନ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଷଷ୍ଠରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨,୭୯୩ ଜଣ ଛାତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡିଛନ୍ତି। ପିଲାମାନଙ୍କର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଭାବରେ ପାରିବାରିକ ଆୟକୁ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଏବଂ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ଏହି ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି |

ଡ୍ରପଆଉଟଗୁଡିକର ବ୍ରେକ୍ ଅପ୍ ଏହିପରି: ଉଲୁଣ୍ଡୁରପେଟରେ ୭୬୪, ଚିନ୍ନା ସାଲେମରେ ୫୫, କାଲାକୁରିଚିରେ ୧୬୯, ଇଷିଭାଣ୍ଡିଆମ୍ରେ ୫୫୮, ସଙ୍କରାପୁରାମରେ ୨୫୨, ତିରୁକୁଭାଲୁରରେ ୪୬୬ ଏବଂ ଥିୟାଗାଡୁରଗାମରେ ୩୨୭ | ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ପି। ଶ୍ରୀଧର, “ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଖରାପ ଥିଲା। ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନାମଲେଖାକୁ ମ୍ୟାପ୍ କରିଥିଲା। ” ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ଲକ ପାଇଁ ଜଣେ ନୋଡାଲ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଲାଇନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ତଥା ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାପତିଙ୍କୁ ନେଇ ଦଳ ଏକ ଦ୍ୱାର ଦେଶରେ ସର୍ଭେ କରି କୋବିଡ-୧୯ ବ୍ୟାଘାତରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଲା। ‘’

ପିତାମାତା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଠାଯାଇଥିଲା। ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୨,୭୯୩ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଶାସନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୬୫୦ ପଢିଛନ୍ତି। ସାମାଜିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ଅନଗ୍ରସର ଗୋଷ୍ଠୀର ପିଲାମାନେ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ହେତୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଶାସନ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଏବଂ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବିଭାଗ ସହ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଡ୍ରପ୍ ଆଉଟ୍ ରୋକିବା ଏବଂ ନାମଲେଖା ଅନୁପାତକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଆକ୍ସନ୍ ପ୍ଲାନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ବଞ୍ଚିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ଏବଂ ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଛି। ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୬୯% ରୁ ଏପ୍ରିଲରେ ୮୧% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | “ଆମେ ଉଭୟ ନାମଲେଖା ଏବଂ ଉପସ୍ଥାନ ହାର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଜାରି ରଖିବୁ। ଯଦି ଶିଶୁର ଉପସ୍ଥାନ ନିରନ୍ତର ନଥାଏ, ତେବେ ଦଳମାନେ ଘର ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଅନୁପସ୍ଥିତିର କାରଣ ଖୋଜିବେ ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.