ମସଜିଦଗୁଡିକରେ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ତରରେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ନାହିଁ

ମୁମ୍ୱାଇ: ମୁସଲିମଙ୍କ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରୁ ଯଦି ଜନସାଧାରଣ ଠିକଣା ପ୍ରଣାଳୀ ହଟାଯାଏ ନାହିଁ ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ନବନିର୍ମାନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ରାଜ ଠାକରେ ବୁଧବାର ଠାରୁ ଏକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଥିବାରୁ ମସଜିଦଗୁଡିକରେ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ତରରେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଭଲ୍ୟୁମରେ ରଖାଯାଇ ନାହିଁ। ଠାକୁର ପ୍ରାର୍ଥନା ପାଇଁ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବ୍ୟବହାର କରି ମସଜିଦ ବାହାରେ ଭକ୍ତ ଭଜନ ହନୁମାନ ଚଲିସା ବଜାଇବାକୁ କର୍ମୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଭଜନ ବଜାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା | ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମସଜିଦଗୁଡିକରେ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଛି।

ଠାକୁରଙ୍କ ଘୋଷଣା ପରେ ସରକାର ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ମସଜିଦଗୁଡିକରେ ସୁରକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସମୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହିତ ନେତାମାନେ ଆଗକୁ ଯିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା | ଆନ୍ଦୋଳନରେ ତାଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଠାକୁର ଏକ ତିନି ପୃଷ୍ଠାର ଚିଠି ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ମସଜିଦରୁ ଲାଉଡ ସ୍ପିକରରେ ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ହନୁମାନ ଚଲିସା ଖେଳିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ | ନିକଟସ୍ଥ ମସଜିଦରୁ ସକାଳ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ସମୟରେ ମୁମ୍ବାଇର ଚାରକୋପରେ ଥିବା ଏକ ଆବାସିକ କୋଠରୀରୁ କର୍ମୀମାନେ ଭଜନ ବଜାଇଥିଲେ। ସମାନ ରିପୋର୍ଟ ନେରୁଲ (ନାଭି ମୁମ୍ବାଇ) ଏବଂ ୱାଶିମରୁ ଆସିଛି। ପ୍ରାର୍ଥନା ଡାକରା ପାଇଁ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ମସଜିଦ ପରିଚାଳନା ବିରୋଧରେ ଆରଏସଏନ ନେତା ପ୍ରକାଶ ମହାଜନ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସକୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ହାଇ ଆଲର୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଶାନ୍ତି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) କର୍ମୀଙ୍କ ସମେତ ୧୫,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲେ। ଅନେକ ଏମଏନଏସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିଲା। ରାଜ ଠାକରେଙ୍କ ସମେତ ନେତାମାନଙ୍କୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ସଂହିତା ଧାରା ୧୪୯ ଅନୁଯାୟୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ପୋଲିସକୁ ଜ୍ଞାନଗତ ଅପରାଧକୁ ରୋକିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ। ନେତା ନିତିନ ସର୍ଦ୍ଦାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କାହା ସହିତ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ। ସର୍ଦ୍ଦାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ମୁସଲମାନ ମାନିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ମରିଯିବ।

ଜୁନ୍ ୨୦୦୫ରେ କୋର୍ଟ ରାତି ୧୦ ଟାରୁ ୬ ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ | ବୁଧବାର ସକାଳେ, ଠାକରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱର୍ଗତ ମାମୁଁ ତଥା ଶିବସେନା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବାଲ ଠାକରେଙ୍କ ଏକ ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ମସଜିଦ ଉପରେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ନେତା ସନ୍ଦୀପ ଦେଶପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକରରେ ଶାସକ ଶିବସେନାଙ୍କୁ ବାଲ ଠାକରେଙ୍କ ଦୃଶ୍ୟକୁ ମନେ ପକାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଭିଡିଓ ଏକ ପ୍ରୟାସ। କ୍ଷମତାରେ ରହିବାକୁ ଶିବସେନା ଜାଣିଶୁଣି ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛି। ” ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଶିବସେନା ନେତା କିଶୋରୀ ପେଡନେକର ରାଜ ଠାକରେଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ। “ବାଲାସାହେବ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଥିଲା … ରାଜ ଠାକରେଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବା।” ରାଜ ଥାକେରଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଔରଙ୍ଗାବାଦରେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ଭାଷଣ ଦେବା ପରେ ମସଜିଦରେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିରୋଧ କରିବାର ବାରମ୍ବାର ଧମକ ଦେଇ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ରାଜ୍ୟ ଶାସକ ଦଳର ପ୍ରମୁଖ ନେତାଙ୍କ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସଭାରେ ଉଦଭ ଠାକରେ, ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜିତ ପାୱାର, ଜାତୀୟତାବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାର ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀ ବାଲାସାହେବ ଥୋରାଟ (କଂଗ୍ରେସ) ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨ ରେ, ରାଜ ଠାକରେ ପ୍ରଥମେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ବ୍ୟବହାରକୁ ବିରୋଧ କରି କର୍ମୀମାନେ ମସଜିଦ ବାହାରେ ହନୁମାନ ଚଲିସା ଖେଳିବେ | ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ସେ ଏପ୍ରିଲ ୧୨ ରେ ମସଜିଦରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ଠିକଣା ପ୍ରଣାଳୀ ହଟାଇବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଅଲ୍ଟିମାଟମ୍ ଦେଇଥିଲେ। ବହୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟ ପରେ ରାଜ ଥାକେର ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ ରେ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ମୁଦ୍ରା ସହିତ ଏକ ନୂତନ ସାଫ୍ରନ୍ ପତାକା ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନାଗରିକ ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱକୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ବାକ୍ୟ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ରାଜ ଥାକେରଙ୍କୁ ବାଲ ଠାକରେଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯିଏ ଶିବସେନାର ନେତୃତ୍ୱ ନେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଉଦଭ ଥାକେରଙ୍କୁ ବାଛିଥିଲେ। ଏହି ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ରାଜ ଥାକେରଙ୍କୁ ୨୦୦୫ ରେ ଶିବସେନା ଛାଡି ୨୦୦୬ ଗଠନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.