ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ୫୦% ଭୋଟ୍ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆରାମଦାୟକ ଜନତାଙ୍କ ସହ କ୍ଷମତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ୨୦୨୩ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ୫୦% ଭୋଟ୍ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ପଡୋଶୀ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ଛତିଶଗଡରେ ଯେଉଁଠାରେ ସେହି ବର୍ଷ ମତଦାନ ମଧ୍ୟ ହେବ, ସେଠାରେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟର ନେତୃତ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଜେପିର ମୂଳ ଗୋଷ୍ଠୀର ବୈଠକରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଜାଣିଥିବା ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସହ ଜଡିତ ବୈଠକରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦରେ ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପରିଷଦ ଏବଂ ବୋର୍ଡରେ ନିଯୁକ୍ତି ସହିତ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୮ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟା ୧୬୫ ରୁ ୧୦୯ କୁ ଖସି ଆସିଥିଲା। ଦଳର ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ୪୩% ରୁ ୪୧% କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

୨୨ ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ନାଥଙ୍କ ସରକାରକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ ଦଳ ୨୦୨୦ ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଥିଲା। ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୁହଁର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି। ରାଜ୍ୟର ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ନୂତନ ଚେହେରାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପରିଷଦ ଏବଂ ବୋର୍ଡରେ କିଛି ଖାଲି ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହେବ | ତେବେ ଗୁଜୁରାଟ ପରି ପରିସ୍ଥିତିର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେବାର କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ ବୋଲି ନାମ ଗୋପନ ରଖିବାକୁ ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା କହିଛନ୍ତି। ଗୁଜୁରାଟରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପୁରା କ୍ୟାବିନେଟ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ ଜେପି ନାଡଡା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହହାନ ରାଜ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ମୁର୍ଲିଧର ରାଓ, ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ସଭାପତି ଭି.ଡି ଶର୍ମା, ସାଧାରଣ ସଚିବ (ସଂଗଠନ) ବି.ଏଲ୍ ସନ୍ଥୋଶ, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର, ଜାତୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ କୈଲାଶ ବିଜୟଭର୍ଗିଆ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସହ ଜଡିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଭା | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଛତିଶଗଡରେ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ବିଜେପି ଏକ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଛତିଶଗଡ ଉପ-ପୋଲରେ ହୋଇଥିବା ଗରିବ ଶୋ’କୁ ନେଇ ବିଜେପିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଦଳ ୨୦୧୮ ରେ କ୍ଷମତା ହରାଇଛି। “ଛତିଶଗଡ଼ରେ ବିଜେପି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମକୁ ଦୁଇଗୁଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିପାଇଁ ଦଳ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାକ୍ କ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି | ରାଜ୍ୟ ଏକ ନୂଆ ଚେହେରା ସହିତ ନିର୍ବାଚନକୁ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ବୋଲି ଜଣେ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଛତିଶଗଡ ସହ ଜଡିତ ବୈଠକରେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରମଣ ସିଂ, ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ବିଷ୍ଣୁ ଦେଓ ସାଇ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପୱନ ସାଇ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.