ଭାଷାର ବିବିଧତା ଦେଶର ଗର୍ବ ,ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାଷାର ବିବିଧତା ଦେଶର ଗର୍ବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। “ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ, ଆମେ ଦେଖିଛୁ ଯେ ଭାଷା ଆଧାରରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି।

ବିଜେପି (ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି) ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରତିଫଳନ ଦେଖୁଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜାପାଠ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ମନେ କରୁଛି … ଏହା ଦେଶର ଉନ୍ନତ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଏକ ଲିଙ୍କ ବୋଲି ଦୁଇ ଦିନିଆ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଦିବସରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ଜୟପୁରରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଜାତୀୟ ସଭା | ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ସମସ୍ତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷା ପ୍ରତି ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି।

ହିନ୍ଦୀକୁ ଭାରତର ଜାତୀୟ ଭାଷା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ ସେ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିତର୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦୀଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଆସିଛି। ଗତ ମାସରେ ସଂସଦୀୟ ସରକାରୀ ଭାଷା କମିଟିର ସଭାପତି ଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ

ଯେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟର ଏଜେଣ୍ଡାର ୭୦% ହିନ୍ଦୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୀକୁ ଦେଶର ଏକତାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ଭାଷା କହୁଥିବା ରାଜ୍ୟର ନାଗରିକମାନେ ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଏହା ଭାରତର ଭାଷାରେ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀକୁ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ନୁହେଁ।

ବିରୋଧୀମାନେ ଏହାକୁ ଭାରତର ବହୁଜନତା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ବୋଲି କହିବା ସହ ବିଜେପିକୁ ହିନ୍ଦୀ ଲଗାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଏକ ଧାଡିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ଜୟରାମ ରମେଶ କହିଥିଲେ ଯେ ଶାହ ଏହାକୁ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ଅବମାନନା କରୁଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ ୮ ରେ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ରମେଶ କହିଛନ୍ତି, “ହିନ୍ଦୀ ହେଉଛି ରାଜ ଭାସ ରାଷ୍ଟ୍ରା ଭାଷା ନୁହେଁ, ଯେହେତୁ ରାଜନାଥ ସିଂ ସଂସଦରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏଚ୍।

ହିନ୍ଦୀ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦ ଭାରତ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖ ହେବ। ମୁଁ ହିନ୍ଦୀ ସହିତ ବହୁତ ଆରାମଦାୟକ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଚାହେଁ ନାହିଁ ଯେ ଏହା କାହାର ଗଳାକୁ ଖସିଯାଏ | ଅମିତ୍ ଶାହା ଏହାକୁ ଲଗାଇ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାରେ ଏକ ଅବହେଳା କରୁଛନ୍ତି

Leave a Reply

Your email address will not be published.