ଭାରତ ର ଡ୍ରୋନ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ନୂତନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ୧୦ ମି ଯୁବକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ଆଇଜି ଡ୍ରୋନ୍ସ, ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଚାମ୍ବରସ୍ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ସହିତ ସହଭାଗୀ ହୋଇଛି, ଯାହା ଭାରତ ର ଡ୍ରୋନ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ନୂତନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି |

ଏହି ଏମଓୟୁ ଅଧୀନରେ ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢୀକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର ତାଲିମ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ଡ୍ରୋନ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ସହିତ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କୁ ସମାନ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ।

ଡେଲୋଏଟ୍ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୯ ରେ ମାନବ ବିହୀନ ବିମାନ ପ୍ରଣାଳୀ ଶିଳ୍ପ ୧୯.୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ହେବ ଏବଂ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ୪୫.୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ମେଡିକାଲ୍ ନମୁନା ବିତରଣ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯାଞ୍ଚ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି। ,

ଏବଂ ଇମେଜିଙ୍ଗ୍ କ୍ଷମତା | ଡ୍ରୋନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଇନ୍ସାଇଟ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ୨୦୨୦ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ ୨୦ ର ଡ୍ରୋନ୍ ଶିଳ୍ପ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ୧୩.୮ ପ୍ରତିଶତ ରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୪୨.୮ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

୨୦୩୦. ଫଳାଫଳ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ବିଶ୍ଵର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଡ୍ରୋନ୍ ବଜାର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଭାରତରେ ମାନବ ବିହୀନ ବିମାନ ଯାନ ବଜାର ୨୦୨୦ ରୁ ୨୦୨୬ ମଧ୍ୟରେ ୨୦.୯% ରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯାହା ଆମକୁ ଶିଳ୍ପ କନଗ୍ଲୋମେରେଟ୍ସ, ଚିପ୍ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଆଇଟି କନ୍ସଲ୍ଟିଂ ଫାର୍ମ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ବିନିଯୋଗର ଏକ ଆକଳନ ଦେଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.