ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରେ ଦୂତାବାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଭାରତ ।

ଭାରତ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରେ ନିଜର ଦୂତାବାସ ଖୋଲିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଶୀର୍ଷ ସ୍ତରର କୂଟନ .ତିକ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ବିନା। ଭୂ-ସ୍ଥିତିର ଆକଳନ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଫେବୃଆରୀରେ କାବୁଲକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ପୁନ ଖୋଲିବା ଯୋଜନାରେ ବରିଷ୍ଠ ସ୍ତରରେ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ପଠାଇବା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ – ଦୂତାବାସ କେବଳ ଯୋଗାଯୋଗ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଯାହା କନସୁଲାର ସେବାକୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଏହାର ଅର୍ଥ ତାଲିବାନ ଶାସନର ଏକ ସ୍ୱୀକୃତି ନୁହେଁ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ତାଲିବାନ ଦଖଲର ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୭ ରେ |

ସେବେଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ତର୍କ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଠିକ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା କି? ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କେତେକ ବିଭାଗ ଏହା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଯେସେଠାରେ ଜାରି ରହିଲେ ଭାରତୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆସିଥାନ୍ତା, ଯେଉଁଥିରେ ୧୯୯୮ ମସିହାରେ ଇରାନର ମଜାର-ଇ-ସରିଫ କନସୁଲେଟରେ ଇରାନର କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନେ ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ଅପହରଣ ହୋଇଥିଲେ।

କ୍ଷମତାରେ ଏହାର ପୂର୍ବ ଷ୍ଟଣ୍ଟ, ଏବଂ କେବେ ମିଳିଲା ନାହିଁ | ଅନ୍ୟମାନେ ଏହି ମାମଲା କରିଛନ୍ତି ଯେ ମିଶନକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଦ୍ୱାରା କାବୁଲରେ କୌଣସି ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ନକରି ଆଞ୍ଚଳିକ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ଏକାକୀ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି |

ସୋମବାର ଦିନ, ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନର ଆଞ୍ଚଳିକ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ସଂରଚନା ଗୋଷ୍ଠୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସାକ୍ଷାତ ହେବାପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ରହିଥିଲାବେଳେ ଆୟୋଜକ ଭାରତ ଟେବୁଲରେ ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଥିଲା ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାବୁଲରେ ମିଶନ ଖୋଲି ନଥିଲା।

କାବୁଲକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ | ପ୍ରାୟ ୧୬ ଟି ଦେଶ ସେଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଦୂତାବାସ ଖୋଲିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହାର ମାନବିକ ସହାୟତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିବାକୁ ଏକ ଛୋଟ ଉପସ୍ଥିତି ରହିଛି |

ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ହେଉଛି ଭାରତ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଏହା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତାଲିବାନ ଅକ୍ତିଆର ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ରୁଷ ଏବଂ ଇରାନ ମିଶନ ବନ୍ଦ ହୋଇନଥିଲା।

ତାଲିବାନ ଶାସିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ନିଜ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଦେଖନ୍ତି ଏବଂ ନିଜକୁ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ତାଲିବାନ ଶାସନ ସହିତ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏସୀୟ ଦେଶର କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି।

ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଆମେରିକା କତାର ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ଏହାର ହିତ ପାଇଁ “ସୁରକ୍ଷା ଶକ୍ତି” କରାଇଲା | ୟୁଏଇ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ମଧ୍ୟ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି।

କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସରକାର ବୋଲି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି। ଭୂମିରେ ବିକାଶ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀର ଦୃଶ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ପରି ମନେହୁଏ ଯେ ଭାରତ ଶୀଘ୍ର କାବୁଲରେ କିଛି ଉପସ୍ଥିତି ଆବଶ୍ୟକ କରେ |

ବିଭିନ୍ନ ତାଲିବାନ ଗୋଷ୍ଠୀର ଆବିର୍ଭାବ ଏବଂ ହକକାନି ନେଟୱାର୍କ ସେମାନଙ୍କ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ମରାମତି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଟୋଲୋ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଏକ ଲୋୟା ଜିରଗା ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ଯଦିଓ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ତାରିଖ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଏକ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ସରକାର ଆଡକୁ ଗତି କରିବାକୁ ଚାପରେ ତାଲିବାନ ଏହି ପାରମ୍ପାରିକ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିଧାନସଭା ଡକାଇବାକୁ ଏକ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହମିଦ କରଞ୍ଜାଇ ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଓକିଲାତି କରିଆସୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ।

ତାଲିବାନ ଶାସନ ନିଜକୁ ଖୋଜୁଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଦିଲ୍ଲୀର ଚିନ୍ତାଧାରା ହେଉଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିନା ମଧ୍ୟ ଏସିଆର ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଭାରତର ନୂତନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କମ୍ ହେବ।

ଗତ ବର୍ଷ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ୱାଗାହ-ଅଟାରି ସୀମାରୁ ୫୦,୦୦୦ ଟନ୍ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ସ୍ଥଳଭାଗ ଖୋଲିଥିଲେ ଏବଂ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ ମାନବିକତା କାରଣରୁ ଏହି ମାର୍ଗଟି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି।

ତାଲିବାନ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଉଜବେକିସ୍ତାନକୁ ୧୪୦ ଟନ୍ ଚିନି ପରିବହନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି।

ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ମୁମ୍ବାଇରୁ କରାଚି ବନ୍ଦରକୁ ଏବଂ ସେଠାରୁ ଟର୍କହମ୍ ସୀମା ଦେଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା | ଉଜବେକିସ୍ତାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ମଜାର-ଇ-ସରିଫ ଦେଇ ଏକ ରେଳ ଲିଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିସାରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କରାଚି ବନ୍ଦର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଲିଙ୍କ ଅଛି।

ଟ୍ରାକ ଟୁ ଇଣ୍ଡିଆ-ପାକିସ୍ତାନ କଥାବାର୍ତ୍ତାର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଅଘଟଣରେ, ଦୁଇ ଶତ୍ରୁ ପଡୋଶୀ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଗଠନମୂଳକ ସହଯୋଗର ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସାଧନ ରୂପେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ଭୂମି ଗମନାଗମନ ଚୁକ୍ତି ଉପରେ କିଛି ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି |

ଫେବୃଆରୀରେ କାବୁଲ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଦଳ ତାଲିବାନରୁ ଯାତ୍ରା ଅନୁମତି ମାଗିଥାନ୍ତେ ଏବଂ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମିଶନ୍ର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସେଠାରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଖୋଲିବାକୁ ଯେକୌଣସିଯୋଜନାରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ।

୨୦୦୮ ମସିହାରେ କାବୁଲରେ ଭାରତୀୟ ମିଶନ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଯେଉଁଥିରେ ସାମରିକ ପରାମର୍ଶଦାତା, ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ଦୂତାବାସର ଜଗି ରହିଥିବା ର ଦୁଇଜଣ କର୍ମଚାରୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଏକ କଞ୍ଚା କ୍ଷତ।

ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ଆଇଏସଆଇ ଥିଲା ବୋଲି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀମାନେ ପାକିସ୍ତାନର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଆଇଏସଆଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ହକାନୀ ନେଟୱାର୍କ ବ୍ୟବହାର କରିଛି। ତାଲିବାନ ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏକାଧିକ ଥର କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଏହାର ମିଶନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ପରିବେଶ ଯୋଗାଇବ,

କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏହି ଦିଗରେ ଶାସନରୁ ଦୃଢ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଖୋଜିବ। ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ତାଲିବାନ ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ ଭାରତ ଖାଲି କରିଥିବା ଦୂତାବାସ ପରିସରକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲା

Leave a Reply

Your email address will not be published.