ବିଜେପି ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି

ନିକଟରେ ଓଡିଶାରେ ହୋଇଥିବା ସହରାଞ୍ଚଳ ତଥା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି, ଯେପରିକି ଶାସକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପୁଣିଥରେ ମତଦାନକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି। ଫେବୃଆରୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ତିନି ସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ୪୨ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନ ଜିତିଛି, ଯାହା ୨୦୧୭ ରେ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ୨୯୭ ଟି ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା ସର୍ଭେରେ, ସାଫ୍ରନ୍ ପାର୍ଟି ୧୦୫ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ଟି ପାଇବାକୁ ପରିଚାଳନା କରିପାରିବ |

ତେବେ ଓଡିଶା ବିଜେପିର ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି ଏହି ସର୍ଭେରେ ତାଙ୍କ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ସନ୍ତୋଷଜନକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ ସାଫ୍ରନ୍ ଦଳର ଯୋଜନା ଏବଂ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଉଦ୍ଧୃତାଂଶ: ୨୦୧୭ ଗ୍ରାମୀଣ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା ସର୍ଭେ ତଥା ୨୦୧୯ ସଂସଦ ଏବଂ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆଶାବାଦୀ ଫଳାଫଳ ପାଇବା ପରେ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ସର୍ଭେରେ ବିଜେପି ଏକ ଗୁରୁତର ଝଟକା ଦେଇଛି କି?

ଦଳ ବର୍ତ୍ତମାନର କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିଛି କି? ଆମେ ଆମର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ- ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛୁ | ଭୋଟ୍ ଅଂଶୀଦାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ୨୦୧୯ ରେ, ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆମର ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ୩୮ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଏକକାଳୀନ ଚାଲିଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ସର୍ଭେରେ ବିଜେପିର ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ୩୦.୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ଆମେ ଆମର ବୋତଲଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରୁଛୁ |

ପୂର୍ବ ସମୟ ତୁଳନାରେ ଏହା ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ନିର୍ବାଚନ ଥିଲା, ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ ନଥିଲା | ) । ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ନୁହେଁ ବରଂ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ | ୯୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ୱାର୍ଡ ଏବଂ ୬,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା … ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ବ୍ୟାପକ ଥିଲା ଏବଂ ଆମର ଦଳର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜାଣି ନଥିଲେ। ଆମେ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମାଇକ୍ରୋ ସ୍ତରରେ ସହଯୋଗ କରିନଥିଲେ।

କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଦଳର କର୍ମୀମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଥିଲେ, କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ … ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳଙ୍କ ତୁଳନାରେ, ଯେଉଁମାନେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ଥିଲେ। ଆମ ଦଳ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୁହେଁ ବରଂ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରିବାର ଭାବନା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଡିସେମ୍ବର ୧୪, ୨୦୨୧ ରେ, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପଞ୍ଚାୟତ ମତଦାନ ତାରିଖ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ରୂପେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୮ କୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶେଷରେ ଜାନୁଆରୀରେ ଏହା ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଭୋଟର ତାଲିକାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବିଳମ୍ବ କଲା |

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିଜେଡି ସରକାର ଏହି ତାରିଖଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥିବାବେଳେ ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭିଡ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ସ୍ଵତେ ଆମର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଥିଲା | ମତଦାନ ଅଭିଯାନରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଓଲଟପାଲଟ ହୋଇଥିବା ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ତୁମର କ’ଣ ନେଉଛ? ସଂସଦ ସେହି ସମୟରେ ଅଧିବେଶନରେ ଥିଲା ଯାହା ଆମର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତା ଓ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ କବଜା କରି ରଖିଥିଲା ​​|

ଆମ ଦଳର କର୍ମୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ତଥା ଏଠାରେ ଆମର ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ଜାଣିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ୟୁପି ନିର୍ବାଚନର ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଜାତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବା ଏହିସବୁ କାରଣରୁ ସେମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ସମୟ ବିତାଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେମାନେ ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ କିଛି ସମୟ ବିତାଇଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଆମର ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା | ସିଏମ୍ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପଞ୍ଚମ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିଜର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ହରାଇଛନ୍ତି।

ଦ୍ୱିଗୁଣ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କୋର୍ଟର ଜୁଡିସିଆଲ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ (ପ୍ରତାପ ଜେନା) କ୍ୟାବିନେଟରେ ଏବଂ ଦଳରେ ନିଜର ପଦବୀ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହାୟତା ବିତରଣ କରିବାରେ ଆମେ ବିଜେଡି ସରକାର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରିଛୁ।

୨୦୧୫-୨୦୨୦ ମସିହାରେ, ୧୪ ତମ ଅର୍ଥ ଆୟୋଗ ଅଧୀନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅର୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁର୍ନୀତି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା | କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସ୍ତରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ନିଅନ୍ତୁ | ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥିଲା। ର ମଜୁରୀ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା, ୨୦୦ ଆଦେଶ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ ନେଇ ସରକାର ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ରଖିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.