ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ‘ପାର୍ଟିଗେଟ୍’ରେ

ଯଦି ବୋରିସ୍ ଜନସନଙ୍କ କନେଷ୍ଟବଳ ସମାଲୋଚକମାନେ ପ୍ରମାଣକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବେ ଯେ “ପାର୍ଟଗେଟ୍” ଏବଂ ଏକ ୟୁକେ ଜୀବନ ସଙ୍କଟ ମରାମତି ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ପ୍ରିମିୟର୍ସିପ୍ କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି, ଗୁରୁବାରର ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ବାଚନ ତାହା ପ୍ରଦାନ କରି ନାହିଁ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶାସକ ଟୋରୀଜ ପ୍ରକୃତରେ କ୍ଷତି ସହିଛି – ବିଶେଷତ ଲଣ୍ଡନରେ ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଦୁଇଟି ଟୋଟେମିକ୍ କାଉନସିଲ୍ ୱାଣ୍ଡସୱର୍ଥ ଏବଂ ୱେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟରକୁ କିର ଷ୍ଟାରମର ବିରୋଧୀ ଶ୍ରମିକ ଦଳକୁ ହରାଇଥିଲା – କିନ୍ତୁ ମାସେ ଧରି ଅଶାନ୍ତି ପରେ ଦଳର କିଛି ଲୋକ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ନଥିଲେ।

ଡାଉନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ | ଲଣ୍ଡନର ହେଜ୍ ପାଣ୍ଠି ହଟସ୍ପଟ୍ ଶ୍ରମ ପାଇଁ ଜନସନଙ୍କ କାହାଣୀ | ଉତ୍ତର ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ମିଡଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପ୍ରମୁଖ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଲାବୋରର ବିଫଳତା ହେତୁ ଜନସନ ଆନନ୍ଦିତ ହେଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆବେଦନ ତାଙ୍କୁ ଟୋରୀ ପାର୍ଟୀରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି | ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳଗୁଡିକ କନେଷ୍ଟବଳମାନଙ୍କୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ସିଟ୍ ହରାଇବାକୁ ପୂର୍ବାନୁମାନରେ ରଖିଛି | ନିର୍ବାଚନୀ କାଲକୁଲସ୍ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଯେ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ହରାଇବେ। ଯାହାର ସମସ୍ତ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି: ଫଳାଫଳ ଫିଲ୍ଟର୍ ହୋଇଥିବାରୁ ଟୋରୀ ସାଂସଦମାନଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଡାକିବାକୁ କୌଣସି ଆସୁଥିବା ଦୌଡର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ |

ତଥାପି ଜନସନଙ୍କ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ ରହିଥିଲା, ଏବଂ ଯେଉଁ ଚିତ୍ର ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଉଛି ତାହା ଏକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ସମର୍ଥନ ନକରି ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠୁଛି | ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଅନେକ ଟୋରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସନ ପାର୍ଟିକୁ ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତିରେ ରଖିଛନ୍ତି। ବହିଷ୍କୃତ ଟୋରୀ କାଉନସିଲରମାନେ ଜନସନଙ୍କୁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ଦାୟୀ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ମହାମାରୀରେ ଜନ୍ମଦିନ ଭୋଜିରେ ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଥିଲା – ତାଙ୍କୁ ଆଇନ ଭଙ୍ଗ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ସିଟିଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିଥିଲେ। ‘ପାର୍ଟିଗେଟ୍’ ଉପରେ ଲୋକାଲ୍ ପୋଲ୍ ବ୍ୟାକ୍ଲାସ୍ ପାଇଁ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ବ୍ରେସ୍ |

ଜନସନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତାଜନକ, ତାଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ରଣନୀତିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବେ | ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ଟୋରୀ, ଜଣେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଏବଂ ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକୃତ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ର – ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା – ଦକ୍ଷିଣ ଦକ୍ଷିଣ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଲିବରାଲ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ସମର୍ଥନ ବଢିଛିଯେ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ବ୍ରିଟିଶ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦଳକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଛନ୍ତି। ଉତ୍ତର ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଜନସନ ଦେଶକୁ “ସ୍ତରୀୟ କରିବା” କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ୨୦୧୯ ରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପୂର୍ବତନ ଲେବର “ଲାଲ କାନ୍ଥ” ହାର୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଥିବା ସିଟ୍ ତାଙ୍କ ଟୋରୀକୁ ଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ସେ ସେହି ସମର୍ଥନ ରଖିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published.