ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ପାଇଁ ଜୋନାଲ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ନିଯୁକ୍ତ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର କିଛି ଦିନ ପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ରୋଧ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ‘ବ୍ରାଣ୍ଡ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍। ମନ୍ତ୍ରୀ।

“ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଆଠଟି ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକରେ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ରହିବ ଏବଂ ଏହାର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ବିଧାୟକ, ସାଂସଦ ଏବଂ ଏମଏଲସି ରହିବେ। ଏକାଧିକ ଏଜେନ୍ସିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କମିଶନର, ଯୁଗ୍ମ କମିଶନର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ରହିବେ |

ଏହି ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଜୋନର ସମସ୍ତ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ କରିବ ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ନୋଡାଲ୍ ଏଜେନ୍ସି ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ବମ୍ମାଇ ୨୦ ମଇରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦଳଗତ ights ଗଡ଼ାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ବିକାଶ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓକୁ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ବି। ବିଶେଷକରି ସମ୍ପ୍ରତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ସହର ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ଦେଇ ନ ଥିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି।

ଉଭୟ ସହରର ନାଗରିକ ସଂଗଠନ ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭା ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ବର୍ଷରେ ଆସୁଥିବାରୁ ଏହି ସମାଲୋଚନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି ଯେ ସେ ଆସନ୍ତା 20 ତାରିଖ ଦିନ ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ଦିନ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଜୋନାଲ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଗଠନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ବି,ଏସ, ଯେଦୁରୂପା ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଜେପି ସରକାର କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୋନ୍ ପାଇଁ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାର ସମାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ସମନ୍ୱୟର ଅଭାବ ପରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

“ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୋନ୍ ପାଇଁ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାର ଶେଷ ଅଭ୍ୟାସ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ସହର ପ୍ରଶାସନକୁ ଆଠଟି ଜୋନ୍ରେ ବିଭକ୍ତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ବିବାଦୀୟ ଦିଗ ମଧ୍ୟରେ ନାଗରିକ ଅଧିକାରୀମାନେ କଡ଼ା ଚାପ ପକାଉଥିଲେ।

ଏହା କେବଳ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଛି ବୋଲି ବର୍ତ୍ତମାନର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଜୋନାଲ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଗଠନ ପଦକ୍ଷେପ, ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ -ୟଂ ଶାସନ ପାଇଁ ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ୭୪ ତମ ସଂଶୋଧନର କାରଣକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ନାଗରିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ କ୍ରୋଧକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଛି |

“ବିଧାୟକମାନେ ସହରକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ଲୁହା ହାତରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି, ଠିକ୍ ସମୟରେ ନାଗରିକ ଶରୀର ପୋଲ୍ ନକରିଛନ୍ତି।

ଏପରିକି ନୂତନ ବିବିଏମପି ଆକ୍ଟ, ୨୦୨୦ ରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ସ୍ତରରେ ଏକ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି, ଯାହା ସହର ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ସଂସ୍ଥାପିତ କରିବ ବୋଲି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ପ୍ରଜା ବେଦିକେର ଡି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.