ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହାଉସବୋଟ ଲଞ୍ଚ କଲା ଓଡିଶା ।

ମେ ୧୪ ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରୁଜ୍ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟରୁ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟବାନ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ନଦୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ନିଜର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଯୋଜନା ବାଣ୍ଟିଥିଲା।

ସେମାନଙ୍କ ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ହାଉସବୋଟ, ଭାସମାନ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ କ୍ୟାଟାମାରାନ୍ସ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଚିଲିକା ହ୍ରଦରେ ନଦୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ନିଜର ପ୍ରକାରର ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହାଉସବୋଟ ଗାରୁଦା ପାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ |

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଚିନ ଯାଦବ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଓଡିଶାର କ୍ରୁଜ୍ ଟୁରିଜିମ୍ ଏବଂ ଏହାର ରଣନୈତିକ ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଉପସ୍ଥାପନା ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ସେ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ପ୍ୟାନେଲ୍ ନେଇଥିଲେ ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ କ୍ରୁଜ୍ ଏବଂ ନଦୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇବ | ଶନିବାର ଦିନ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ହ୍ରଦ ଉପରେ ହାଉସବୋଟ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି।

ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଡଙ୍ଗାର ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ଡିଜାଇନ୍ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଓଡିଶାର ବାରକୁଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିକଶିତ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଛି |

ହାଉସବୋଟଟି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଏକ ପଞ୍ଚ ତାରକା ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଏକ ରାଜା ଆକାରର ଜୀବନଯାପନ କରିବା ସମୟରେ ସେମାନେ ଜଳ ଦେଇ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ |

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଟୁର୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହାଉସବୋଟରେ ରହିବା ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ |

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡିକ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ସେମାନେ ଭୀଟାର୍କନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଏବଂ ଗହିରମାଥା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ଅନୁଭୂତି ସହିତ ଯୋଡିପାରିବେ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ୟାକେଜ୍ ଗୁଡିକରେ ବିଭିନ୍ନ ଭୋଜନ, ଦୁସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଏକ ହାଉସବୋଟ କ୍ରୁଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ ଯାହା ଚିଲିକାର ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଆବୃତ କରେ |

ହାଉସବୋଟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହାର ଦୁଇଟି ମହଲା ଏବଂ ଦୁଇଟି ସୁଟ୍, ଚାରୋଟି ପ୍ରିମିୟମ୍ ରୁମ୍, ବାର୍ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏକ ଖୋଲା ଲବି ସହିତ ରହିବ |

ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡଙ୍ଗାରେ ୪୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଦୁଇଟି ହାଉସବୋଟ ଲଞ୍ଚ କରିବ।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.