ବିଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନ କୋଭିଡ୍ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ବଟିକା ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ବିସ୍ତାର କରିଛି ।

ୱାଶିଂଟନ୍: ଜୀବନ ରକ୍ଷାକାରୀ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଚିକିତ୍ସା ପାକ୍ସଲୋଭିଡ୍ର ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି, ଯେହେତୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁତର ରୋଗ କିମ୍ବା ଜୀବାଣୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଡିସେମ୍ବରରେ ପ୍ୟାକ୍ସଲୋଭିଡ୍, ପ୍ରଡଫିର୍ଷ୍ଟ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା | ରେଜିମେନ୍ ର ଯୋଗାଣ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ବହୁତ ସୀମିତ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବହୁ ପରିମାଣରେ | ହ୍ଇଟ ହାଉସ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଟିକା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଏହାକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି | ହ୍ ଇଟ ହାଉସ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଂଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି କହିଛି ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବଟିକା ଲେଖିବା ବିଷୟରେ ସେମାନେ ଦୁଇଥର ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରୁଛି ଯେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବିତରଣ ଚ୍ୟାନେଲ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଔଷଧ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଧାସଳଖ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ବିତରଣ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ୨୦,୦୦୦ ରୁ ୩୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ଶେଷରେ ୪୦,୦୦୦ ସ୍ଥାନକୁ ସାଇଟ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ପ୍ରଶାସନ ବିଶ୍ବାସ କରେ ଯେ ଫାର୍ମାସି ଚ୍ୟାନେଲ, ଯାହାକି ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା, ସେହିଭଳି ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ ବଟିକା ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବ | ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବାର ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପାକ୍ସଲୋଭିଡ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲେ, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପ୍ରାୟ ୯୦% ହ୍ରାସ ଏବଂ ଗୁରୁତର ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାର ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ତରଙ୍ଗର ଉଚ୍ଚତା ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୫୦ ଆମେରିକୀୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ଵାରା ମରୁଛନ୍ତି। ୨୦ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବଟିକା ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଆମେରିକା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି, ଯାହାକି ଆହୁରି ଅନେକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି | ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିତରଣ ଅତିରିକ୍ତ କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପାଣ୍ଠି ଅନୁମୋଦନ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ୧୨ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପଫାଇଜରର ଔଷଧକୁ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ଗୁରୁତର ପରିଣାମର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ |

ଏଥିରେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ମେଦବହୁଳତା ଏବଂ ହୃଦ୍ ରୋଗ ଭଳି ଅବସ୍ଥା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯଦିଓ କିଡନୀ କିମ୍ବା ଯକୃତ ଜନିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ସୁପାରିଶ କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଟେଷ୍ଟ-ଟୁ-ଟ୍ରିଟ ସାଇଟଗୁଡିକର ସଂଖ୍ୟା ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଯାହାକି କୋଭିଡ -୧୯ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଷ୍ଟପ ଦୋକାନ ଯୋଗାଇଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ ଜୀବାଣୁ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି, ଯଦି ସେମାନେ ସକରାତ୍ମକ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ ଭରନ୍ତି ତେବେ ମେଡିକାଲ ପ୍ରଫେସନାଲଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ | ସାଇଟରେ ପାକ୍ସଲୋଭିଡ୍ ପାଇଁ | ସମ୍ପ୍ରତି ଦେଶବ୍ୟାପୀ ୨୨, ୦୦୦ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ବିଭାଗ, ଫେଡେରାଲ୍ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିଚାଳନା ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଫାର୍ମାସି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ଅନଲାଇନ୍ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସାଇଟ୍ ସକ୍ଷମ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ଆଶା କରୁଛି |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.