ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ପି ଭାରଭରା ରାଓ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି |

ବମ୍ବେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୧୮ ରେ ବାର୍ଷିକ ସମାବେଶରେ ହିଂସା ସହ ଜଡିତ ମାମଲାରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଡିଫଲ୍ଟ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ବୁଧବାର ଦିନ ପି ଭାରାଭରା ରାଓ, ଭର୍ନନ୍ ଗୋନ୍ସାଲଭସ୍ ଏବଂ ଅରୁଣ ଫେରେରାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ପୁଣେ ନିକଟରେ କୋରେଗାଓଁ | ଏହି ତିନିଜଣ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୁଧା ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଡିଫଲ୍ଟ ଜାମିନ ଦର୍ଶାଇ କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବାରେ ତ୍ରୁଟି କରିଛନ୍ତି।

ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କୁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଡିଫଲ୍ଟ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ସଂପୃକ୍ତ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ବରୁ ରଖାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ କୋର୍ଟ ଏହାର ଡିସେମ୍ବର ଆଦେଶରେ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ନଥିଲେ। ୨୦୧୯ ରେ ପୁଣେ କୋର୍ଟର ଡିଫଲ୍ଟ ଜାମିନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଭରଦ୍ୱାଜ ଗତ ବର୍ଷ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ କରି ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଡିଫଲ୍ଟ ଜାମିନ ମିଳିବାର ଅଧିକାର ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପୁଣେ କୋର୍ଟ ଏହି ଯୁକ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

ସମାନ କାରଣରୁ ସୁଧୀର ଧାୱାଲେ, ରୋନା ୱିଲସନ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଗାଡଲିଙ୍ଗ, ଶୋମା ସେନ, ମହେଶ ରାଉତ, ରାଓ, ଗୋନସାଲଭସ୍ ଏବଂ ଫେରେରା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ରାଓ, ଗୋନ୍ସାଲଭସ୍ ଏବଂ ଫେରେରା ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଣେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ, ଯାହା ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ଡିଫଲ୍ଟ ଜାମିନ ପାଇଁ ଆଧାର ହୋଇଗଲା, ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ସାଧାରଣ ଆଦେଶ ଥିଲା କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଡିସେମ୍ବରରେ, ହାଇକୋର୍ଟ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ରାଓ, ଗୋନସାଲଭସ୍ ଏବଂ ଫେରିଆର ଆବେଦନ ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ୍ ଦାଖଲ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ଏଜେନ୍ସି (ଏନଆଇଏ) ପୁଣେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଆବେଦନପତ୍ରର ଅଂଶ ନୁହେଁ ବୋଲି ସମୀକ୍ଷା ଆବେଦନକୁ ବିରୋଧ କରିଛି।

ଏନଆଇଏ ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଆଡଭୋକେଟ୍ ସାଣ୍ଡେଶ ପାଟିଲ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହାଇକୋର୍ଟର ରାୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସମୀକ୍ଷା ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଣାଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏକ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ବିଚାର କିମ୍ବା ଆଦେଶ କେବଳ କିରାଣୀ କିମ୍ବା ଗାଣିତିକ ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କିମ୍ବା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ | ରେକର୍ଡଗୁଡିକର ଯଥାର୍ଥ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତେଣୁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଏନଆଇଏ କହିଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.