ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଆସାନି ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା

ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଉପରେ ଏକ ନିମ୍ନ ଚାପର ଅଞ୍ଚଳ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋଥନରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି – ଏହାର ନାମ ଆସାନି ନାମରେ ନାମିତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଭାରତର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ଯାଇପାରେ ବୋଲି ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି। ଆଇଏମଡି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ନିମ୍ନ ଚାପର ଅବସାଦ ଏବଂ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଏହା ପରେ ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଉପକୂଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡିଶା ନିକଟରେ ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଲୋ-ପ୍ରେସର ଅଞ୍ଚଳ ଭାରତୀୟ ଉପକୂଳଠାରୁ ୧୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିଲା।

ଆଜି ଏହାର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅଧିକ ଅଦ୍ୟତନ ପ୍ରଦାନ କରିବ। ଆଗାମୀ ଚାରି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଠିର ବୃଦ୍ଧି ହାରରେ ପାଣିପାଗ ପ୍ରଣାଳୀ ଗତି କରୁଥିବା ଆକଳନଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଉଛି | ଆସନ୍ତାକାଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଗତି ହେଉଛି ୨୫ ନଟ୍ ଏବଂ ମେ ୧୦ରେ ସର୍ବାଧିକ ୪୫ ନଟ୍, ଯେତେବେଳେ ଏହା ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟରେ ପରିଣତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ | ମଇ ୭: ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର କିଛି ଅଂଶରେ ପ୍ରବଳରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା | ପବନର ବେଗ ୪୫ ରୁ ୫୫ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୬୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର, ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ପୂର୍ବ-ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ |

ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦ୍ରର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ରୁଗ୍ଣ ହେବ | ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବରର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ତଥା ପର୍ଯ୍ୟଟନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ସହିତ ସମସ୍ତ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ଲୋକଙ୍କୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ମଇ ୮-୯: ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୫୫ ରୁ ୭୫ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ପବନ ବହିବା ସହିତ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୮୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଭାଗର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପବନ ବହିପାରେ। ସମୁଦ୍ରର ଅବସ୍ଥା କଠିନ ରହିବ | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଉପକୂଳକୁ ଫେରିବାକୁ ଏବଂ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର, ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଉପକୂଳ, ବଙ୍ଗଳାର ପୂର୍ବ-ମଧ୍ୟଭାଗ ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର କିଛି ଅଂଶକୁ ନ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ମଇ ୧୦: ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୭୦ ରୁ ୮୦ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଗେଲ-ଫୋର୍ସ ପବନ, ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୯୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ପଶ୍ଚିମ-ମଧ୍ୟଭାଗ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ପୂର୍ବ-ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖରୁ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ଉପକୂଳ ଓଡିଶା ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ମେ ୧୦ ରୁ ୧୩ ମଧ୍ୟରେ ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ବଙ୍ଗଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି (ଯଦିଓ ଦୌଡ ସେତେ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତାର ହୋଇନପାରେ) | ଏହା କୋଲକାତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରେ କିନ୍ତୁ ଦୌଡ ନେଇଥିବା ପଥ ଉପରେ ଏହା ନିର୍ଭର କରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.