ବଙ୍ଗପସାଗର ରେ ଆଊ ଏକ ଲଘୁଚାପ ହେଇଛି ସୃଷ୍ଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ନଥାଇ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଆସାନି ଚାଲି ଜୀବ ପରେ ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ରବିବାର ଦିନ ବଙ୍ଗପସାଗର ରେ ଏକ ନୂତନ ନିମ୍ନ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ସୂଚିତ କରିଛି। ଏହି ସପ୍ତାହରେ ବଙ୍ଗପସାଗର ର ପୂର୍ବ-କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଉପକୂଳରେ ଗଠନ କରିବାକୁ | ଅବଶ୍ୟ, ଅବସ୍ଥା ଅନୁକୂଳ ନ ଥିବାରୁ ଏହା ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହୋଇନପାରେ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏଚଆର ବିଶ୍ବାସ କହିଛନ୍ତି।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ ସେମାନେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି କାରଣ ଭୟଙ୍କର ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଆସାନୀଙ୍କ ପଥ ସେମାନଙ୍କୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ରଖିଛି। ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସମୁଦ୍ର ଆଡକୁ ପୁନର୍ବାର ବକ୍ର କର |

ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏହା ଧିରେ ଧିରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଆଡ଼କୁ ଗତି କଲା ଏବଂ ଏକ ଦୁର୍ବଳ ରୂପରେ ମାସିଲିପାଟନମ୍ ଏବଂ ନରସାପୁର ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳ ଅତିକ୍ରମ କଲା |

ଏହି ସମୟରେ ଆସନ୍ତା ଚାରି ରୁ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ କୌଣସି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜାତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଆସାନି ବିସ୍ତାର ହେବା ପରେ ଦିନର ତାପମାତ୍ରା ରାଜ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | ଦିନ, ରାଜ୍ୟର ୧୨ ଟି ସ୍ଥାନ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା |

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସୋନେପୁର ୪୩.୩ ଡିଗ୍ରୀରେ ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ କଟକ ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟି ଯଥାକ୍ରମେ ୩୫.୮ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ୩୫.୨ ଡିଗ୍ରୀ ରେକର୍ଡ କରିଛି |

ସୋମବାରରୁ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ବଜ୍ରପାତର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି IMD। ସୋମବାର ଦିନ କିଓନହାର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଦେଓଗଡ, ଆଙ୍ଗୁଲ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଜଜପୁର, ଭଦ୍ରାକ, ବାଲାସୋର ଏବଂ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସହିତ ୪୦ କିଲୋମିଟରରୁ 50 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.