ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ, ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମୀକ୍ଷା

ଏହା ଏକ ଅବିଭକ୍ତ ସମ୍ମିଳନୀ ଯାହା ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମନୋନୀତ ଫ୍ରାଙ୍କୋ-ଜର୍ମାନ ମିଳିତତାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ପଦଚିହ୍ନ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ପଡୋଶୀ ଜର୍ମାନୀକୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ | ସମାଜବାଦୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଫ୍ରାଙ୍କୋଇସ୍ ଓଲାଣ୍ଡ ୧୫ ମଇ ୨୦୧୨ ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ଜର୍ମାନର ଚାନ୍ସେଲର ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ବର୍ଲିନ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଏଥର ଯୋଜନାରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି ଯଦିଓ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ବ୍ରିଟେନ ପରି ଜର୍ମାନୀ ଫ୍ରାନ୍ସର ଅତି ଘନିଷ୍ଠ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇ ରହିଛି |

ୟୁକ୍ରେନରେ ଚାଲିଥିବା ନିଷ୍ଠୁର ଯୁଦ୍ଧ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନାରେ ପରିଣତ ହେବ, ଉଭୟ ଦେଶ ହିଂସାକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ଏବଂ ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉଛି ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଦେଶ ସହିତ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଚୀନ୍ ବଢୁଥିବା କୌଣସି ସାମରିକ ଲିଭର୍ସରୁ ଯୋଗାଯୋଗର ସମୁଦ୍ର ପଥକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଚାଇନାର ପାରମ୍ପାରିକ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତକ୍ଷେପଣ କରିଛି।

ପ୍ୟାରିସ ସହିତ ଭାରତ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ଦୃଢ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ରହିଛି ଯାହା ଭାରତୀୟ ନୌ ସେନାକୁ ସ୍କର୍ପିନ୍ ଶ୍ରେଣୀର ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ନିର୍ମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାକୁ ୩୬ ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଯୋଗାଉଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଭାରତର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଶେଷକୁ ୩୫ ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଭାରତକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଫ୍ରାନ୍ସ କେବଳ ଭାରତରେ ସଫ୍ରାନ୍ ବିମାନ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ନୁହେଁ ବରଂ ବାୟୁ ଏବଂ ବାୟୁକୁ ହାଇ-ଟେକ୍ ବାୟୁକୁ ସଠିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.