ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଜିତୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଙ୍କ ଉପରେ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ର ଘେରାଉ ।

ବେଆଇନ ଖଣି ଖନନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପୂର୍ବତନ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ ତଥା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଖଣି ଲିଜ୍ଧାରୀ ଜିତୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୩୩ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି।ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ , ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପ୍ରିଭେନସନ୍ ଅଫ୍ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବୁକ୍ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଏଜେନ୍ସି ଏହି ମାମଲା ଜାରି ରଖିଥିଲା।

ବେଆଇନ ଖଣି ଖନନ ଅଭିଯୋଗରେ ରାଜ୍ୟ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ତଦନ୍ତ କରି ଏକ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ କରିଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ଆଗେଇ ନେଇ ଇଡି ଭିଜିଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ ଆଧାରରେ ଏକ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ କେସ୍ ସୂଚନା ରିପୋର୍ଟ (ECIR) ଦାଖଲ କରିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିବ |

ତାଙ୍କଠାରୁ ୧୩୩ କୋଟି ଡଲାରର ଫିକ୍ସଡ ଜମା ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ 70 ଲକ୍ଷ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଏଠାରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଇଡି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।


ଚାରିଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରିବା ପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଉଭୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରମାଣ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି। ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଇଡି ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରିଲ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

୨୦୧୫ ରେ, ଇଡି ଦଳ ଖଣି ଲିଜ୍ଧାରୀ ସରୋଜୁଦ୍ଦିନ ମାଇନ୍ସ ଏବଂ ଇନ୍ଦ୍ରାନି ପଟ୍ଟନାୟକ ଉପରେ ଚଢାଉ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଖଣି ବିକାଶକାରୀ ଥ୍ରିଭେନି ଆର୍ଥମୋଭର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ଚମ୍ପୁଆ ବିଧାୟକ ସନାତନ ମହାକୁଦ ନାମକ ଜଣେ ଖଣିଜ ପରିବହନକାରୀ ମଧ୍ୟ ଚଢାଉ କରିଥିଲେ। ଏହି ବେଆଇନ ଖଣି ଖନନକୁ ୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.