ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ହେରିଟେଜ୍ କରିଡର ପ୍ରକଳ୍ପ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ହେରିଟେଜ୍ କରିଡର ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଏସ୍ଆଇ) ଦାଖଲ କରିବା ପରେ ସତେଜ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗରେ ବିରୋଧୀମାନେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବନ୍ଧୁକ ତାଲିମ ଦେଇଥିବାବେଳେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ସ୍ମାରକୀ ପ୍ରାଧିକରଣର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଉପରେ ଦୃଧା ଥିଲେ। ସଂରକ୍ଷିତ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳର ନିଷିଦ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସୂଚିତ କରିଛି:

“ଖନନ / ମୃତ୍ତିକା ଅପସାରଣ ସମୟରେ (ଓଡ଼ିଶା ବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣ ନିଗମ) ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଇପାରେ | ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳର ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ”| ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଏସଆଇର ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି: “ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ଓବିସିସି ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମ। ପ୍ରକଳ୍ପର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର କୌଣସି ବୈଧ ଅନୁମତି ନାହିଁ /

ଦକ୍ଷ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ଆପତ୍ତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ | ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ଡ ସମ୍ବିଟ ପାଟ୍ରା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ର ପରାମର୍ଶକୁ କହିଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ବିନା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହା ବେଆଇନ ନୁହେଁ କି? କିଏ ଉତ୍ତରଦାୟୀ? ”ବୋଲି ପାଟ୍ରା କହିଛନ୍ତି। “

ଲୋକସଭାରେ ପୁରୀ ସାଂସଦ ପିନାକି ମିଶ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ସୀମିତ ଜୋନ୍ରେ କେବଳ ୪ଟି ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଖୋଲା ମିଥ୍ୟା ପାଇଁ ପିନାକି ମିଶ୍ର କ୍ଷମା ମାଗିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ପାତ୍ର ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ପାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ମିସ୍ରା କହିଛନ୍ତି, ର ସହିତ କାମ ଚାଲିଛି | ର ଅନୁମୋଦନ ବିଷୟରେ ଆମେ କେବେ କହିନାହୁଁ | ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା ଆଇନର ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅଛି | ଆସିବାକୁ ରିସେପ୍ସନ୍ କାଉଣ୍ଟର |

ଅନୁମତି ସହିତ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଞ୍ଚଳରେ | ଏବଂ କେଉଁଠାରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ଡିଆରପି ସଂଶୋଧନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ? ” ପୁରୀ ସାଂସଦ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ସମ୍ବିଟ ପାତ୍ର କିମ୍ବା ମୁଁ କେତେ ଅଞ୍ଚଳ ଖୋଳିବା ଉଚିତ୍ ତାହା ମୁଁ ସ୍ଥିର କରିପାରିବି ନାହିଁ | ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ (ମାନଙ୍କ) ଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଖୋଳିବା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ | ଯଦି ଏଥିରେ କାହାର କିଛି ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ସେ ହାଇକୋର୍ଟ କିମ୍ବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯାଇପାରିବେ। ”

Leave a Reply

Your email address will not be published.