ପାଣିପାଗ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଜାରି କରି ନାହିଁ

ଭାରତର ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଞ୍ଚଳିକ କେନ୍ଦ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଗଲ୍ଫ ଅଫ୍ ମାର୍ଟାବାନ୍ ଏବଂ ମିଆଁମାରର ଗଲ୍ଫ ଉପରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଆଫ୍ରେଶ୍ ଲୋ ପ୍ରେସର ଅଞ୍ଚଳ ଏକ ଭଲ ଚିହ୍ନିତ ନିମ୍ନ ଚାପରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଆଇଏମଡି ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଗତକାଲି ଗଲ୍ଫ୍ ଅଫ୍ ମାର୍ଟାବାନ୍ ଏବଂ ମିଆଁମାରର ସଂଲଗ୍ନ ଗଲ୍ଫ ଉପରେ ଏକ ଲୋ-ପ୍ରେସର ଏରିଆ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାନ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଏକ ୱେଲ ମାର୍କେଡ୍ ଲୋ-ପ୍ରେସର ଏରିଆ ଭାବରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମିଆଁମାର ଆଡକୁ ଗତି କରିବ।”

ପାଣିପାଗ ବ୍ୟୁରୋ ଓଡିଶା ପାଇଁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଜାରି କରି ନାହିଁ। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଏହା କହିଛି ଯେ ସିଷ୍ଟମର ପ୍ରଭାବରେ ପବନର ବେଗ ୪୦-୫୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ୬୦କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପହଞ୍ଚିବା ସହିତ ଉତ୍ତର ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ପୂର୍ବ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଉପକୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର କିଛି ଅଂଶ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆରବ ସାଗରର କିଛି ଅଂଶକୁ ଆଗାମୀ ୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଅବସ୍ଥା ଅନୁକୂଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି କହିଛି।

ପାଣିପାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ୨୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ବଜ୍ରପାତ ସହ ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ହାଲୁକା ରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ।

୧୫ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ହଳଦିଆ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି – କିଓନହାର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ବାଲାସୋର, ଭଦ୍ରାକ, ଜଜପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଢେଙ୍କାନାଳ, ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡା, ନବରଙ୍ଗପୁର, କାନ୍ଦାଲ, ଗଞ୍ଜାମ, କଟକ ଏବଂ ଜଗତ୍ସିଂହପୁର |

ଗତକାଲି ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଯେ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ଅବସ୍ଥା ଓଡିଶାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦିନର ତାପମାତ୍ରା ରୁ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.