ନିତିନ ଗଡକରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କଲା ଭାରତର ନିର୍ମିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ବସ୍

ଭାରତର ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗାଡକରୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପୁଣେରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ‘ମେଡ୍-ଇନ୍-ଇଣ୍ଡିଆ’ ୯ ମିଟର ଶୁଦ୍ଧ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍, ଶୂନ-ନିର୍ଗମନ ବସ୍ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉପରେ ସେମାନଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡକ୍ଟର ସୁଧୀର ମେହେଟ୍ଟା, ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡକ୍ଟର ସୁଧୀର ମେହେଟ୍ଟାଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କେନ୍ଦ୍ରର ଉଦ୍ୟମ ତଥା ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ହେଉଛି ପିନ୍ନାକଲ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଇ ୯ ହେଉଛି କମ୍ପାନୀର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟେରୀ-ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ | ବସ୍ ରେ ଏକ ମୋନୋକୋକ ଷ୍ଟେନଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ ଚ୍ୟାସିସ୍ ଏବଂ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଢାଞ୍ଚା, ସର୍ବାଧିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ପରିସର ପାଇଁ ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଯାନର ଡିଜାଇନ୍ ରହିଛି | ଭାରତୀୟ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଥିବା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜାଳେଣି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଚାଳିତ ବସ୍ ତୁଳନାରେ ମୋଟ ମାଲିକାନା କମ୍ ଥିବାରୁ ଇକେଇ ୯ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ଲାଭଦାୟକତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି |

ଇ ୯ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ ସହିତ ଉଭୟ ଆଗ ଏବଂ ପଛ ଏୟାର ସସପେନ୍ସନ୍ ପାଇଥାଏ | ଏହି ବସ୍ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ମୋଟର ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ଯାହା ସର୍ବାଧିକ ୨୦୦ (୨୭୨ ) ଏବଂ ୨୫୦୦ ଟର୍କ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏକ ପୁନ ନିର୍ମାଣକାରୀ ବ୍ରେକିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ମଧ୍ୟ ପାଇଥାଏ | ଏହି ବସ୍ଟିର ନିମ୍ନ ମହଲା ୬୫୦ ମିଲିମିଟର ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ, ଏହା ବୃଦ୍ଧ, ଶିଶୁ, ମହିଳା ଏବଂ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଦକ୍ଷ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୫୦୦ ମିଲିମିଟର ମୋଟେଇ ସହିତ ୩୧ ଟି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇପାରିବ | ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ ରେ ଏକ ହ୍ୱିଲ୍ ଚେୟାର ରେମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.