ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୩୩ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସଡ଼କ ରାଗ ମାମଲାରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ଙ୍କୁ ୧ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିବେ କାରଣ ତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଏ ସି ସିଂଭି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

ପୂର୍ବରୁ ରିଲିଫ୍ ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା | ସିଂଭି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଦ୍ଧୁ ଏକ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବା ପାଇଁ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ୪-୬ ସପ୍ତାହ ସମୟ ମାଗି ଥ୍ରୋ କୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରିବେ।

ସିଂହଭୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେବଳ ଜଷ୍ଟିସ ଏ ଏମ ଖାନୱିଲକରଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ସିଜେଆଇ ପୂର୍ବରୁ ନୁହେଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇବା ପାଇଁ ସମୟ ମାଗିଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଶୀଘ୍ର ଦାଖଲ ହେବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଶୀଘ୍ର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବ।

୧୯୮୮ ମସିହାରେ ସଡକ ରାଗ ମାମଲାରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇବା ପାଇଁ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ କିଛି ସପ୍ତାହ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ ସିଦ୍ଧୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ସିଦ୍ଧୁ ରାତି ୨ ଟା ପରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ମାମଲାରେ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇବା ଦ୍ୱାରା ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅଧିକ କ୍ଷତି ହେବ

ଏବଂ ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହେବ। । ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ ଏ ଏମ ସିଂଭି ଜଷ୍ଟିସ ଏ ଏମ ଖାନୱିଲକରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି

ଏବଂ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ କିଛି ସପ୍ତାହ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସିଂଭି ବେଞ୍ଚକୁ କହିଛନ୍ତି, “ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବେ। ଏହା ୩୪ ବର୍ଷ ପରେ | ସେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ”

ଜଷ୍ଟିସ ଜେ ବି ପାରଦୀୱାଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ବେଞ୍ଚ ସିଂହଭିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବେଞ୍ଚ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଛି। “ଆପଣ ସେହି ଆବେଦନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିପାରିବେ।

ଯଦି ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଆଜି ସେହି ବେଞ୍ଚ ଗଠନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ତାହା ବିଚାର କରିବୁ। ଯଦି ସେହି ବେଞ୍ଚ ଉପଲବ୍ଧ ନହୁଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଗଠନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବେଞ୍ଚ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ ସକାଳେ କିଛି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଓ ସମର୍ଥକ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପଟିଆଲାରେ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ସୁରଜିତ ସିଂ ଧିମାନ ଅନ୍ୟତମ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.