ଦ୍ୱିତୀୟ କୋଭିଡ ଟିକା ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ, ସତର୍କତା ୯ ମାସ ଜାରି ରହିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦ୍ଵିତୀୟ କୋଭିଡ ଟିକା ଡୋଜ ଏବଂ ସତର୍କତା ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନକୁ ପୁନ ବିଚାର କରିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ କାରଣ ପ୍ରତିରୋପଣ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ବୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ୟାନେଲର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରି ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ସ୍ଥିର କରାଯିବା ପାଇଁ ଏକମତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ସପକ୍ଷରେ ସ୍ୱର ଅଛି କିନ୍ତୁ କିଛି ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବ୍ୟବଧାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଠିକ୍ ଅଛି | ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଠକରେ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ ବୋଲି ନାମକରଣ ନକରିବାକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି।

ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଆଦର ପୁନାୱାଲା କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବଧାନକୁ ୬ମାସକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଓକିଲାତି କରିଥିଲେ। ଦୁଇଟି ଟିକା ଯାହା ଜାତୀୟ କୋଭିଡ୍ ପ୍ରତିରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୂଖ୍ୟ ସ୍ଥାନ ହେଉଛି କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡ | ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚର ସହଯୋଗରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ବିକଶିତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାମରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ​​| ବିଦ୍ୟମାନ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଭାବ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିବାରୁ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସତର୍କତା ଡୋଜର ମିଶ୍ରଣ ଏବଂ ମେଳଣକୁ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି।

ଏଥିସହ, ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ ପାଇଁ କୌଣସି ତାଜା ପଞ୍ଜିକରଣ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ କାରଣ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀମାନେ କୋ-ୱିନ୍ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି | ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୧୦ ରେ ଜାତୀୟ କୋଭିଡ ପ୍ରତିରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ସତର୍କତା ଡୋଜ୍ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା, ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୦ ରୁ ସମସ୍ତ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପୂର୍ବରୁ। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ସତର୍କତାର ମାତ୍ରା ସମତୁଲ ହେବ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ତୁମେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ପାଇଁ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛ, ତେବେ ତୁମର ତୃତୀୟ ଡୋଜ୍ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ହେବ ଏବଂ ସମାନ ଭାବରେ ଯଦି ତୁମର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ କୋଭାକ୍ସିନ୍, ବୁଷ୍ଟର୍ ସଟ୍ ହେବ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.