ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିବାଦୀୟ ୧୫୨ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ

କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ କିରେନ ରିଜିଜୁ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ‘କୋର୍ଟ (ଗୁଡିକ) ଏବଂ ଏହାର ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି, ସେଠାରେ ଏକ’ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ରେଖା ‘ଅଛି, କିମ୍ବା ଏକ ରେଖା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ନୁହେଁ, ଯାହାକୁ ତିନୋଟି ଅଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ | ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିବାଦୀୟ ୧୫୨ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିବା ପରେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ନାଗରିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ରକ୍ଷା କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନ ଉପରେ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରିଜିଜୁଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ।

ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗର ଆଇନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୀକ୍ଷା ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ସରକାରଙ୍କୁ ନୂତନ ମାମଲା ଦାୟର ନକରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁକ୍ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ରିଲିଫ୍ ପାଇଁ କୋର୍ଟ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବେ। “ଆମେ ଆମର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛୁ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛୁ। ଆମେ କୋର୍ଟ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଵାଧୀନତାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛୁ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଏକ ‘ଲକ୍ଷ୍ମଣ ରେଖା’ ଅଛି ଯାହାକୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ଚିଠିରେ ସମ୍ମାନିତ କରିବେ ଏବଂ ଆତ୍ମା, “ରିଜିଜୁ କହିଛନ୍ତି।

ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ବିଦ୍ୟମାନ ଆଇନକୁ ଆମେ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛୁ। ଆମେ ଆମର ସ୍ଥିତିକୁ ବହୁତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛୁ ଏବଂ ଆମର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବିଷୟରେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛୁ | ଆମେ କୋର୍ଟ ଏବଂ ଏହାର ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ସମ୍ମାନ କରୁ | କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଏକ ‘ଲକ୍ଷ୍ମଣ ରେଖା’ (ରେଖା) ଅଛି ଯାହା ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ଚିଠି ଏବଂ ଆତ୍ମା ​​ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ: ଏସସି ରହିବା ପାଇଁ ଏସସି ଉପରେ ଆଇନ ମିନି କିରେନ ରିଜିଜୁ |

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏହି ବାକ୍ୟାଂଶ ବ୍ୟବହାର କରି କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍କ୍ରିୟତାକୁ ସୂଚୀତ କରିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ‘ଲକ୍ଷ୍ମଣ ରେଖା’ର ସନ୍ଦର୍ଭ ଆସିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ସମ୍ବିଧାନ ତିନୋଟି ଅଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷମତାର ପୃଥକତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଏବଂ ତିନୋଟି ଅଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ସୁସଂଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ। ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବା ସହିତ ଏକ ସମୟରେ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଧାରା ୧୨୪ ଏ ଅନୁଯାୟୀ ବୁକ୍ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ରିଲିଫ୍ ପାଇଁ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବେ। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏବଂ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଧାରା ୧୨୪ ଏ ଅଧୀନରେ ତାଜା ପଞ୍ଜିକରଣରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବେ।

ଆଇନର ଅପବ୍ୟବହାରର ଅନେକ ଘଟଣା ପରେ ଏହା ନାଗରିକ ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଅଦାଲତର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ତ୍ରିନାମୁଲ ସାଂସଦ ମହୁଆ ମୋଇଟ୍ରା ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି, ଯିଏ ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନର ବୈଧତାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛନ୍ତି। “ବିଜୟ! ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସେକ୍ ୧୨୪ ଏ ରୁହନ୍ତି- କୌଣସି ନୂତନ ମାମଲା ଦାଖଲ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ବିଦ୍ୟମାନ ମାମଲା ତୁରନ୍ତ ଜାମିନ ଆବେଦନ କରିପାରିବ ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ମୁକ୍ତ ଦିନ ହେବ। ଦେଶଦ୍ରୋହ ଆଇନ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ସେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.