ଦୁଇଟି ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଲଞ୍ଚ କଲେ ରାଜନାଥ ସିଂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ସାମୁଦ୍ରିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ଦାନ୍ତ ଯୋଡିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଦୁଇଟି ସ୍ୱଦେଶୀ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମୁମ୍ବାଇର ମଜାଗନ୍ ଡକ୍ସରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ – ‘ସୁରଟ’ (ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ୧୫ ବି ବିନାଶକାରୀ) ଏବଂ ‘ଉଦୟଗିରି’ (ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ୧୭ ଏ ଫ୍ରିଗେଟ୍) ହେଉଛି “ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢୀର ଗୁପ୍ତ ଗାଇଡ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିନାଶକ”।

ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ “ଉଭୟ ୧୫ ବି ଏବଂ ପି ୧୭ ଏ ଜାହାଜକୁ ନାଭାଲ୍ ଡିଜାଇନ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଘର ଭିତରର ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଦେଶର ସମସ୍ତ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଡିଜାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁରଣା ଅଟେ | ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ପାଇଁ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୭୫% ଅର୍ଡର ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ (ଏମଏସଏମଇ) ସମେତ ସ୍ୱଦେଶୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହା “ଅଟମାନୀରଭାର ଭାରତର ପ୍ରକୃତ ନିୟମ” ଅଟେ। ‘

ସୁରଟ’ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ୧୫ ବି ର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ସର୍ବ ବୃହତ ବିନାଶକାରୀ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟରେ | ପଶ୍ଚିମ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ବାଣିଜ୍ୟିକ ହବ୍ ନାମରେ ନାମିତ ଏହି ଜାହାଜଟି ବ୍ଲକ୍ ନିର୍ମାଣ ବ୍ୟବହାର କରି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଭୌଗୋଳିକ ଅବସ୍ଥାରେ ହଲ୍ ନିର୍ମାଣ ଜଡିତ ଅଛି, ଯାହା ପରେ ମାଜାଗନ୍ ଡକ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲା |

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ପାର୍ବତ୍ୟ ରେଞ୍ଜ ନାମରେ ନାମିତ ଉଦୟଗିରି ’(ଫ୍ରିଗେଟ୍) ହେଉଛି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ୧୭ ଏ ଫ୍ରିଗେଟ୍ ଅଧୀନରେ ତୃତୀୟ ଜାହାଜ | ଏହା ଉନ୍ନତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ସେନ୍ସର ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ | ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ହେଉଛି ଉଦୟଗିରିର ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣର “ପୁନର୍ଜନ୍ମ”, ଯାହାକି ୧୮ ଫେବୃଆରୀ ୧୯୭୬ ରୁ ୨୪ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୦୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନି ଦଶନ୍ଧିର ସେବାରେ ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ଅପରେସନ୍ ଦେଖିଥିଲା ​​|

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ମାଣରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଜାହାଜ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଅଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ଟି ଜାହାଜ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଅଛି।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଆଡମିରାଲ ଆର ହରି କୁମାର ‘ଅଟମାନୀରଭର୍ଟା’ ବିଷୟରେ କହିଥଲେ ଯେ ଗତ ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନୌସେନାରେ ନିୟୋଜିତ ୨୮ ଟି ଜାହାଜ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୩୯ ଟି ନିର୍ମାଣାଧୀନ ନୌସେନା ଜାହାଜ ଏବଂ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟରୁ ୩୭ ଟି ଭାରତୀୟ ଜାହାଜ କାରଖାନାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.