ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀ ରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଶାନ୍ତି ।

ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀର ଶାହିନ୍ ବାଗ ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦାମାନେ ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଏସଡିଏମସି) ଏହାର ଏନକାଉଣ୍ଟର ବିରୋଧୀ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାରୁ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ରାସ୍ତାରେ ବସି ଭାଙ୍ଗିବା ଡ୍ରାଇଭ ପାଇଁ ଅଣାଯାଇଥିବା ବୁଲଡୋଜରକୁ ଅଟକାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା | କିଛି ଦୋକାନର ମାଲିକ, ଯେଉଁଠାରେ ବୁଲଡୋଜର ଯାଉଥିଲା, ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସ୍କାଫୋଲ୍ଡିଂ କାଢିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ପ୍ରତିବାଦରେ ଶାସକ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିର ବିଧାୟକ ଅମାନତୁଲ୍ଲା ଖାନ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ କେବଳ ରାଜନୀତିରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ବୁଲଡୋଜର ଅଣାଯାଇଥିଲା। ସହିନ ବାଗ ନିକଟସ୍ଥ କାଲିଣ୍ଡି କୁଞ୍ଜ-ଜାମିଆ ନାଗର ଏବଂ ଶ୍ରୀନିବାସପୁରୀରେ ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥାର ସମାନ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଡ୍ରାଇଭଗୁଡ଼ିକ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ନ ଥିବାରୁ ପୂର୍ବ ସମୟରେ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା | ଉପଲବ୍ଧ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶାହିନ୍ ବାଗ ନିକଟରେ ଥିବା ମୁଖ୍ୟ ଜିଡି ବିର୍ଲା ମାର୍ଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାପି ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଶାହିନ୍ ବାଗ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏକ ୧୦ ଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ବିରୋଧରେ ଶାହିନ୍ ବାଗ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ପାଲଟିଥିଲା। ଏସଡିଏମସିର ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି (କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜୋନ୍) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୌରସଂସ୍ଥା ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ସେମାନେ ଯେଉଁଆଡ଼େ ରହିବେ ସେଥିରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର ହଟାଯିବ। “ଆମର ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ଦଳ ଏବଂ ବୁଲଡୋଜର ସଂଗଠିତ ହୋଇଛି |

ସେମାନେ ଯେଉଁଠାରେ ଥାଆନ୍ତି ଏନକାଉଣ୍ଟର ହଟାଯିବ – ତୁଗଲାକାବାଦ ହେଉ, ସଙ୍ଗମ ବିହାର, ନ୍ୟୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡସ୍ କଲୋନୀ କିମ୍ବା ଶାହିନ୍ ବାଗ, ”ରାଜପାଲ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସିର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଉତ୍ତର ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ବିରୋଧୀ ଡ୍ରାଇଭରେ ଗଠନ କରିବା ପରେ ଅନେକ ନାଗରିକ ଅଧିକାର ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲା। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଏହି ଅପରେସନ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏହି ସମୟରେ, ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ର ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ହକର୍ସ ୟୁନିଅନ୍ ଶନିବାର ଦିନ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀର ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥାର ଭାଙ୍ଗିବା ଡ୍ରାଇଭ୍ ବିରୋଧରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଏହାକୁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ନ୍ୟାୟ, ନିୟମ ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବୋଲି କହିଛି। ଆଣ୍ଟି-ଏନକ୍ରାଚମେଣ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ୍ | ସେମାନେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତରଦାତା – ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ଅନଧିକୃତ ଦଖଲକାରୀ କିମ୍ବା ଏନକାଉଣ୍ଟର ନୁହଁନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.