ତାଲିବାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାର୍କ ଖାଇବା ଏବଂ ପାର୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ନିଷେଧ

ଅନ୍ୟ ଏକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଦକ୍ଷେପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ହେରାଟ ସହରରେ ତାଲିବାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାର୍କ ଖାଇବା ଏବଂ ପାର୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ “ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କୁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ପୃଥକ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି”

ବୋଲି ହେରାଟରେ ଭର୍ଚ୍ୟୁଚର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏବଂ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତାଲିବାନ ଅଧିକାରୀ ରିଆଜୁଲ୍ଲା ସେରାଟ କହିଛନ୍ତି। ମାଲିକମାନେ ମଧ୍ୟ ମୌଖିକ ଭାବରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିୟମ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ “ଯଦିଓ ସେମାନେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି”, ସେରାଟ କୁ କହିଛନ୍ତି। ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ବୁଧବାର ଦିନ ଜଣେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା

ହେରାଟର ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ବସିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ସଫିହୁଲ୍ଲା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି | ସଫିଲ୍ଲା କହିଛନ୍ତି, ଆମକୁ ଆଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆମର ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ବହୁତ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ସେରେଟ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଭର୍ଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ପ୍ରାଇଭେସନ୍ ଅଫ୍ ପ୍ରାଇଭେସନ୍ ଏବଂ ଭିଏସ୍ ପ୍ରିଭେନସନ୍ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଦିନ ପଶ୍ଚିମ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ହେରାଟ ସହରର ସର୍ବସାଧାରଣ ପାର୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସେରାଟ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର, ଶୁକ୍ରବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ପାର୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କହିଛୁ। ଅନ୍ୟ ଦିନଗୁଡିକ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ରଖାଯାଏ, ଯେଉଁମାନେ ଅବକାଶ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ପାଇଁ ଯାଇପାରିବେ।”

More about this source text

Source text required for additional translation informationSend feedback

Side panels

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.