ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଡିଲିମିଟେସନ୍ ପ୍ୟାନେଲର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବ

ଜାମ୍ମୁ: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର (ଜେ ଆଣ୍ଡ କେ) ରେ ବିଧାନସଭା ତଥା ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀକୁ ପୁନ ଚିତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରେ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ଡିଲିମିଟେସନ୍ କମିଶନ ଏହାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ରିପୋର୍ଟକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କୁ ଦୁଇମାସ ବଢାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଶେଷ ହେବ | ଜୁନ୍ ୨୦୧୮ ଠାରୁ ନିର୍ବାଚିତ ସରକାର ବିନା ଚାଲିଥିବା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ଥିତିକୁ ପୁନ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରଏହାର ରାଜ୍ୟତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ରେ ଦୁଇଟି ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅର୍ଦ୍ଧ-ସ୍ଵୟଂଶାସିତ ସ୍ଥିତିକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୭୦ କୁ ମଧ୍ୟ ବର୍ଜନ କରିଥିଲା ​​| ଆୟୋଗର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମେ ୬ [ଶୁକ୍ରବାର] ଶେଷ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ ହେବ ବୋଲି ଜେ-କେ ଗୃହ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ୨୦୨୧ ରେ ପ୍ୟାନେଲକୁ ଏକ ବର୍ଷର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏହାକୁ ଆଉ ଦୁଇ ମାସ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ଦଳ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତିର ସ୍କ୍ରାପିଂକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ | ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏହି ଦାବିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ର ପ୍ରକାଶ ଦେଶାଇଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ପ୍ୟାନେଲକୁ ଧାରା ୩୭୦ ର ବାତିଲ ହେବା ପରେ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀକୁ ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅଧିକାଂଶ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହି ସୂତ୍ରକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ନ୍ୟାସନାଲ କନଫେରନ୍ସ (ଏନସି) ର ପ୍ୟାନେଲର ସହଯୋଗୀ ସଦସ୍ୟମାନେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ସମେତ ଏହା ଉପରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ମତ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସହଯୋଗୀ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଡିସେମ୍ବରରେ ସୂତ୍ର ସହିତ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା |

ପ୍ୟାନେଲରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ପାଇଁ ସାତଟି ସଂରକ୍ଷିତ ସିଟ୍ ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିଙ୍କ ପାଇଁ ନଅଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ପିପୁଲ୍ସ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି (ପିଡିପି) ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ସେବା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବୈଠକ କରିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥିବା ଏନସି ଯୁକ୍ତି ବାଢିଥିଲେ ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଥିବାରୁ ପ୍ୟାନେଲର ସାମ୍ବିଧାନିକତା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ଏହା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀଗୁଡ଼ିକର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପକ୍ଷପାତିତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାୟ କରିଛି | ପ୍ୟାନେଲର ପ୍ରସ୍ତାବ ସଫା ହେଲେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ସଂଖ୍ୟା ୮୩ ରୁ ୯୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଜାମ୍ମୁ ଅଞ୍ଚଳ ୪୩ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରରେ ୪୭ ଟି ସିଟ୍ ପାଇବ। ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ଚବିଶଟି ସିଟ୍ ରଖାଯିବ। ଜାମ୍ମୁରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୭ ଏବଂ କାଶ୍ମୀରରେ ୪୬ ଟି ସିଟ୍ ରହିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ରେ ଆୟୋଗ ଏହାର ରିପୋର୍ଟକୁ ପବ୍ଲିକ ଡୋମେନରେ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଆପତ୍ତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.