ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ନେତୃତ୍ୱ ନିଅ ଏବଂ ତୁମର ସହରକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କର | ଲୋକଙ୍କ ସହ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସୋମବାର ଦିନ ନବ ନିର୍ବାଚିତ ମେୟର ଏବଂ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଜି ଲୋକ ସେବା ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନବନିର୍ବାଚିତ ମେୟର ଏବଂ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଗଭର୍ନାନ୍ସ ଉପରେ ଏକ କର୍ମଶାଳାର ଉଦଘାଟନ କରିବାବେଳେ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ସହରାଞ୍ଚଳର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଜି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସ୍ୱୀକୃତି ଲାଭ କରିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜାଗା ମିଶନ ଏକ ଆଦର୍ଶ ପାଲଟିଛି।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୟାପ୍‌ରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସୁଜାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଓଡିଶା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ଜଗା ମିଶନ, ସୁଜାଲ, ଆହାୟାର, ସ୍ମାର୍ଟ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ ଇତ୍ୟାଦି ସରକାରଙ୍କ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିକାଶ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜମି ଅପେକ୍ଷା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଜାଗା ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ୧,୭୫,୦୦୦ ପରିବାରକୁ ଜମି ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ୫୮୫ ଟି ବସ୍ତି ଆଦରଶ (ମଡେଲ) କଲୋନୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସୁଜଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ପୁରୀରେ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟର ୨୦ ଟି ସହରରେ କାମ ଚାଲିଛି।

ସେହିଭଳି କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସହରର ଗରିବ ତଥା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମୁକଟା ଯୋଜନା ଜାରି ରହିବ ଏବଂ ବଜେଟରେ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ମିଶନ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବସ୍ତି ବିକାଶ ସଙ୍ଗଠନ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଚାଳିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ପରିମଳ ଏବଂ ଆବର୍ଜନା ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସେ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପରିମଳ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ | ସମ୍ପ୍ରତି ପୌରପାଳିକା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହି ବିଜୟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସହରାଞ୍ଚଳର ବିକାଶରେ ୫ ଟି ନୀତି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ୫ ଟି ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ସେବାକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ଆଣିବାରେ ନୂତନ ନେତୃତ୍ୱ ଏବଂ ନୂତନ ପରିଚାଳନା କୌଶଳ ସଫଳ ହେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.