ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ବିଷ୍ଣୁପଡା ସେଠୀ

ମେ ୭ ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଚଳିତ ବର୍ଷର ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ୪୩,୪୮୯ ଶ୍ରେଣୀ ୧୦ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଓଡିଶା ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଫର୍ମ ପୂରଣ, କେବଳ ୫.୩ ଲକ୍ଷ ପ୍ରକୃତରେ ଦେଖାଦେଲା | ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ସଚିବ ବିଷ୍ଣୁପଡା ସେଠୀ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କୁ ଚିଠି ଲେଖି ନିଜ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ-ଜ୍ଞାନ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି | ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଗଞ୍ଜାମ ଏବଂ ବୋଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲାରୁ ସର୍ବାଧିକ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷାରୁ ହଜାର ହଜାର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ |

ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାର ଅନୁପସ୍ଥିତିର ବିଦ୍ୟାଳୟ-ଜ୍ଞାନ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଉପରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ଫର୍ମରେ ସମାନ ଅଦ୍ୟତନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅଭାବରୁ ସେମାନେ ପରୀକ୍ଷାରୁ ଓହରି ଯାଇଥିବେ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦାଶ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମାଟ୍ରିକ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପରୀକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ଛାଡିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆୟୋଗ (ଓଏସପିସିଆର) ମଧ୍ୟ ଏଚଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଏକ ସୁ-ମୋଟୁ ଜ୍ଞାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ତଥା ବିଏସଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ଏହି ଘଟଣାର ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ କହିଛି। ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.