ଚାଇନାର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଚକ୍-ପଏଣ୍ଟ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି

ମେ ୨୪ ରେ ଟୋକିଓରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ସହିତ ଇଣ୍ଡୋ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଚକ୍ ପଏଣ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ରଣନୀତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆସିବ କାରଣ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ମୁକ୍ତ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ | ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏହାର ସାମୁଦ୍ରିକ ଶକ୍ତି ବିଶେଷ ଭାବରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରି ରହିଥିବା ପ୍ରଥମ ଦ୍ୱୀପ ଶୃଙ୍ଖଳା ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ପରମାଣୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସହିତ ସାମରିକ ଭାବରେ ତାଇୱାନର ରିପବ୍ଲିକକୁ ସବସିଡି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ଉଦ୍ବେଗଜନକ ଆକାର ଧାରଣ କରିଥାଏ। ମେ ୨୪ରେ ଟୋକିଓରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ସହିତ ଇଣ୍ଡୋ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଚକ୍ ପଏଣ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ରଣନୀତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଆସିବ କାରଣ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ମୁକ୍ତ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ |

ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏହାର ସାମୁଦ୍ରିକ ଶକ୍ତି ବିଶେଷ ଭାବରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରି ରହିଥିବା ପ୍ରଥମ ଦ୍ୱୀପ ଶୃଙ୍ଖଳା ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ପରମାଣୁ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସହିତ ସାମରିକ ଭାବରେ ତାଇୱାନର ରିପବ୍ଲିକକୁ ସବସିଡି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ଉଦ୍ବେଗଜନକ ଆକାର ଧାରଣ କରିଥାଏ। ଦୂର ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଚାଇନାର କୌଣସି ଆଧାରକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୋଲୋମନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ବେଲ୍ଟ ରୋଡ୍ ଇନିସିଏଟିଭ୍ (ବିଆରଆଇ) ଏବଂ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗରେ ଚୀନ୍ ରଣନୀତିକ ଚକୋପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ସମଗ୍ର ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏବଂ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

ଚୀନ୍ ଏବଂ ଏହାର ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାୟୋଜିତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାନାମାରେ ଏବଂ ମାଗେଲାନ୍ର ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଅଫ୍ ଉଷୁଆଆରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ସହିତ ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାରେ ଚକ୍-ପଏଣ୍ଟ୍ ରଣନୀତି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇସାରିଛି | ଏହି ସୋଲେମାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଚାଇନାର ଉପସ୍ଥିତି, ମୁଖ୍ୟ ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରାଇଟ୍ ଦ୍ଵାରା ବିଭକ୍ତ ଦେଶଗୁଡିକରେ ଯୋଡନ୍ତୁ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ଚିତ୍ର ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର | ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ହାମବନ୍ତୋଟା, ପାକିସ୍ଥାନର ଗ୍ୱାଦର ଏବଂ ଜିବୋଟିରେ ଏକ ବେସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ସହିତ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ରହିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପୂର୍ବରୁ ଚାଇନାର ବୃହତ ଋଣ ଅଧୀନରେ ଥିବାରୁ ଚାଇନାର ପାର୍ସୀ ଗଲ୍ଫ ଏବଂ ଓମାନର ଗ୍ୱାଡାର, ଜିବୁଟି ସହିତ ଲାଲ ସାଗର ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ହାମବନ୍ତୋଟା ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଏସିଆର ପ୍ରମୁଖ ବାଣିଜ୍ୟ ମାର୍ଗ ରହିଛି।

ଏହି ସବୁ ଦେଶ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ସହିତ ଚାଇନାର debt ଣ ଅଧୀନରେ ରହିଛନ୍ତି ଯଦି ବ୍ରେଟନ୍ କାଠ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଜାମିନ ନ ଦିଅନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନେ ଚୀନ୍ ଋଣରେ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏକ ଗ୍ରାହକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପରିଣତ କରାଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ କରାଚିରେ ଥିବା କନଫୁସିୟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ବାହାରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି (ବିଏଲ୍ଏ) ମହିଳା ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀ ଶାରି ବାଲୋଚଙ୍କୁ ଚାଇନାର ଅଧିକାରୀମାନେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ। ଡୁରାଣ୍ଡ ଲାଇନ ଫେନସିଂ ଉପରେ ତାଲିବାନ ଏବଂ ଇସଲାମାବାଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବାଲାଓ୍ ଚୀନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ବଢାଉଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଇସଲାମିକ୍ ରିପବ୍ଲିକରେ ବେଜିଂର ନିବେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ଲାଗିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ତାହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଖରାପ କରିବ କାରଣ ଅତୀତରେ ସେମାନଙ୍କର ଜିହାଦୀ ରପ୍ତାନି ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରକୁ ଫେରି ଆସୁଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.