ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି

ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ନିମ୍ନ ଚାପର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ନାହିଁ ଯାହା ଆସନ୍ତାକାଲି ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଯେହେତୁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓଡିଶାଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ | ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଓଡ଼ିଶାରେ ବୃଷ୍ଟିପାତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ରୂପରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପାଣିପାଗ ପରିସ୍ଥିତି ନୋରୱେଷ୍ଟରଙ୍କ ପ୍ରଭାବରେ ଅଛି ବୋଲି ଆଇଏମଡି ଡିଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରାୟ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ମେଘ ଏକତ୍ର ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାରୁ ମେ ୬ ରେ ଲୋ ପ୍ରେସର ସିଷ୍ଟମ ଗଠନ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିବ ଏବଂ ମେ ୮ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ଏକ ଉଦାସୀନତା ଭାବରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଏହା ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ରୂପ ନେବ କି ନାହିଁ ଆମେ କୌଣସି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିନାହୁଁ | ଏହା ନିମ୍ନ ଚାପରେ ବଢିବା ପରେ ସିଷ୍ଟମର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଥ ଜାଣିହେବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ଆଇଏମଡି ଡିଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି କାରଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ର, ଆଣ୍ଡାମାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଏବଂ ବେଙ୍ଗଲ ଉପକୂଳରେ ସମୁଦ୍ରର ଅବସ୍ଥା ପ୍ରବଳ ହେବ। “କେବଳ ନିମ୍ନ ଚାପ ଫର୍ମ ପରେ, ଆମେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିତିରେ ରହିବୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଆମେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନ ଥିବାରୁ ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିନାହୁଁ | ମଇ ୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏହା ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିବ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ଭାବରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପହଞ୍ଚିବ | ତୀବ୍ରତା କ’ଣ ହେବ ଏବଂ ଏହାର ପଥ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବଧିରେ କରାଯିବ ସେନେଇ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.