ଘରୋଇ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବତନ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଘରୋଇ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଶନିବାର ଦିନ ସରକାରଙ୍କୁ ନିନ୍ଦା କରିଛି ଯେ ଚରମ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ବେକାରୀ ଏବଂ “ଖରାପ ଶାସନ” ବିରୋଧରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ପରିବାର ଏକ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରୋଇ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଏହାକୁ ୨୦୧୪ ରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ସିଲିଣ୍ଡର ଭଳି ସମାନ ସ୍ତରକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ। ଘରୋଇ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଶନିବାର। ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସଂଶୋଧନ ସହିତ, ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଘରୋଇ ସିଲିଣ୍ଡରର ଶନିବାର ଠାରୁ ୯୯୯.୫୦ ଟଙ୍କା / ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ।

କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୟୁପିଏ ସରକାର ସମୟରେ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୪୧୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ୮୨୭ ଟଙ୍କା ସବସିଡି ଦିଆଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆଜି ଏକ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୯୯୯ ଅଟେ। ଦିଆଯାଇଥିବା ସବସିଡି ପରିମାଣ ‘ଶୂନ’ ଅଟେ। ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଦେଇଥିବା ସମସ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ଜାଲକୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଗାନ୍ଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି, “ଆଜି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ପରିବାର ଅତ୍ୟଧିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ବେରୋଜଗାରୀ ଏବଂ ଖରାପ ଶାସନ ବିରୋଧରେ କଠିନ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏହା କେବେ ଘଟିବାକୁ ଦେଇ ନଥାନ୍ତା। ଆମର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବା ପରିବାରକୁ ଆମେ ସର୍ବଦା ସମର୍ଥନ କରିବୁ।”

http://www.millenniumpost.in/nation/millions-of-indian- ଘରୋଇ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟରେ ୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଖବର ପାଇବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଦାବି କରିଛି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାର ଗତ ଆଠ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ୫୮୫ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦିଆଯାଇଥିବା ସବସିଡି ମଧ୍ୟ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। । କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ବିଜେପି ଧନୀ, ଲୋକମାନେ ଅସହାୟ। ବିଜେପି ଶାସନ ଅଧୀନରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ଅ and େଇ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ତଥା ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ।” ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମେ ୨୦୧୪ ରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୪୧୪ଟଙ୍କା ଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୯୯୯.୫୦ ଟଙ୍କା ହୋଇ ୫୮୫ ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି।

ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟକୁ ୨୦୧୪ ସ୍ତରକୁ ଆଣିବାକୁ ସୁରଜେୱାଲା ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ପୱନ ଖେରା ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଦୁଇଟି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଲଗାଇ ଧୂପକାଠି ଲଗାଇ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଖୋଳତାଡ଼ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସମବେଦନା ସଭା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ସାହିବ (ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ) ଏକ ବିଦେଶ ଗସ୍ତରୁ ଫେରିବା ମାତ୍ରେ ଏକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଥରେ ମୋଦୀ ଜି ଏକ ବଡ଼ ହୋର୍ଡିଂ ଲଗାଇ ସବ୍ସିଡି ସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ମନେହେଉଛି ସିଲିଣ୍ଡର ନିଜେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଖେରା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ଚାହିଦା ଦେଶକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଆରାମ ଦେବା। ବୃଦ୍ଧିକୁ ଫେରାଇ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟକୁ ୨୦୧୪ ମୂଲ୍ୟ ସ୍ତରକୁ ଆଣନ୍ତୁ। ଦେଶ ରିଲିଫ ପାଇଁ ଭିକ୍ଷା ମାଗୁଛି।”

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.