ଗ୍ୟାଙ୍ଗଟୋକ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ବିପ୍ଳବ ଉପରେ ସିମ୍ପୋଜିମ୍ ଆୟୋଜନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସର୍ବଦଳୀୟ ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ଓ ସହରାଞ୍ଚଳ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ପୁରୀ ଆଜି ଏଠାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସ୍ୱୀକାର କରି ସିକ୍କିମ୍ ସହିତ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ | ମୁଁ ଆଜି ଖୁସିରେ ଘୋଷଣା କରି ଖୁସି ଯେ ଆମେ ଆର୍ଥିକ ଢାଞ୍ଚାରେ ସଂଶୋଧନ କରି ଏହାକୁ ୯୦:୧୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସହମତ ହୋଇଛୁ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବିପ୍ଳବ ‘, ଚାଲୁଥିବା ଆଜାଡି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ: ସିକ୍କିମ୍ ରାଜଧାନୀରେ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ମହୋତ୍ସବ | ସମସ୍ତ ଆଠଟି ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପୀ ପର୍ବ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି |

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀ ପୁରୀ ସିକ୍କିମ ସରକାରଙ୍କ ଅନଲାଇନ୍ ବିଲଡିଂ ପର୍ମିସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (ଓବିପିଏସ୍) ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଟୋକ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଶ୍ରୀ ପୁରୀ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସିକ୍କିମର ସମସ୍ତ ସାତୋଟି ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ଵଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ-ସହରୀ ଅଧୀନରେ ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଥର ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବାର ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଶ୍ରୀ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଜଳ ଯୋଗାଣ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ସଂଯୋଗ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିକାଶମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକରେ ୧୮୮୪୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୯୫% ରୁ ଅଧିକ ବଜେଟ୍ ହୋଇଛି। ଗତ ଆଠ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି |

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବିଶେଷ ଭାବରେ ‘ଲୁକ୍ ଆଣ୍ଡ ଆକ୍ଟ ଇଷ୍ଟ ପଲିସି’ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ହୋଇଛି। ଗାଙ୍ଗଟୋକ ଏବଂ ନାମଚିରେ ୨୪୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ସଫଳ ରୂପାୟନକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଶ୍ରୀ ପୁରୀ ସିକ୍କିମ୍ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସମସ୍ତ ସହାୟତା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ନୂତନ ଯୋଜନା- ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିକାଶ ପଦକ୍ଷେପ – କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ ସହିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ, ଯାହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗାତି ଶକ୍ତି ମିଶନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ, ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ଅନୁଭବ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଆଧାର କରି ସାମାଜିକ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ |

ଶ୍ରୀ ପୁରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଉପ-ଆଞ୍ଚଳିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ସଡକ ସଂଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଅଧିକ ସଂଯୁକ୍ତ ତଥା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଶ୍ରୀ ପୁରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି, ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ମିଶନ୍ ୫୨୩ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୧୩୫୬୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଞ୍ଚଳର ଦଶଟି ସହରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ୧୫୫୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ମୋଟ ୧୨୧ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ୮୫୦୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୨୬୮ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ ସରି ସାରିଛି। ଗତ ଆଠ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଦୃଢଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକର ବିକାଶ କରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବୃହତ ସମ୍ଭାବନା ଶେଷରେ ଅନଲକ୍ ହୋଇଗଲା | ସଂଖ୍ୟା କିମ୍ବା ପ୍ରତୀକ ସହିତ ଅକ୍ଷର ମଧ୍ଯ ବ୍ୟବହାର କରି। ସିକ୍କିମ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ନାଗରିକ ଯୋଗାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ ଉପ୍ରେତି; ଶ୍ରୀ ଜି ଟି ଧୁଙ୍ଗେଲ, ବିଧାୟକ ତଥା ଉପଦେଷ୍ଟା, ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ; ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରୀ ନୀଲ ​​ବାହାଦୂର ଚେତ୍ରି, ମେୟର, ଗାଙ୍ଗଟୋକ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଶ୍ରୀ ପୁରଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ର ଖରାଗପୁରର ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଫେସରମାନେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଷୟ ଉପରେ ତିନୋଟି ବୈଷୟିକ ଅଧିବେଶନ କରିଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.