ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ ସେଭେନ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ଆସନ୍ତା ମାସରେ ରୁଷ ବିରୋଧରେ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଗଠନ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଜର୍ମାନ ଚାନ୍ସେଲର ଓଲାଫ ସ୍କୋଲଜ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଏକ ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ ସେଭେନ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅତିଥି ଭାବରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରୁଥିବା ଜି -୭ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିବା ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ସେନେଗାଲର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୨୬ ରୁ ୨୮ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବାଭରିଆନ୍ ଆଲପ୍ସରେ ସମାବେଶକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବ ବୋଲି ଏହି ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଥିବା ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଦିନ ବର୍ଲିନ୍‌ରେ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଜର୍ମାନ-ଭାରତୀୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ପାଇଁ ସ୍କୋଲଜ୍ ମୋଦୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ଦିନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ।

କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବେ ରୁଷର ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରିବା ଏବଂ ରୁଷରୁ ଇନ୍ଧନ ବିତରଣରେ ପ୍ରବାହିତ ହେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୋଲଜ ମୋଦୀଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଅଜ୍ଞାତତା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ରୁଷକୁ ପୃଥକ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଜି -୭ ଭାରତକୁ କୋର୍ଟର ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସ୍କୋଲଜ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଭଳି ଅନ୍ୟ ନୀତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ସ୍କୋଲଜ୍ ଦେଖନ୍ତି | ଜର୍ମାନ ସରକାର ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଭାରତ ସହିତ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ଦେଶକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରାଏହା ଋଷ ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ସୋମବାର ଦିନ ସେମାନଙ୍କର ବୈଠକରେ ସ୍କୋଲଜ ଏବଂ ମୋଦୀ ୟୁରୋପର ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଶ୍ରମ ଅଭାବର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତରୁ ଦକ୍ଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଇମିଗ୍ରେସନ ନିୟମକୁ କିପରି ସହଜ କରିବେ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ କ୍ଷତିକାରକ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ କିପରି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବେ ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ମଧ୍ୟମ ଅବଧିରେ, ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛି ଯେ ମସ୍କୋ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବାର ଏକ ଉପାୟ ଭାବରେ ୟୁରୋପୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ରୁଷର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବିତରଣ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ | ସୋମବାର କୌଣସି ଡିଲ୍ କିମ୍ବା ଚୁକ୍ତିନାମା ସିଲ୍ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଋଷର ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସ୍କୋଲଜ ବିଶ୍ଵ ର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଶାସନ କରୁଥିବା ଦେଶ ସହ ଜର୍ମାନୀର ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ୬୩ ବର୍ଷିୟ ସୋସିଆଲ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ଗତ ସପ୍ତାହରେ କୁଳପତି ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଏସୀୟ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜାପାନକୁ ବାଛିଲେ; ତାଙ୍କର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ସାଧାରଣତ ବିଶାଳ ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କ ସହିତ ଚୀନ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ଏପ୍ରିଲରେ ରୁଷକୁ ଜାତିସଂଘର ମାନବ ଅଧିକାର ପରିଷଦରୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଭୋଟ୍ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିବା ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଥିଲା। ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇ ମସ୍କୋ ଉପରେ ଏହା କଟକଣା ଲାଗୁ କରିନାହିଁ। ଏହା ବଦଳରେ ଭାରତ ରୁଷରୁ ଶକ୍ତି ଆମଦାନୀକୁ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି ଏବଂ ଋଷର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଏକ ମହତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରେତା ଅଟେ, ଯାହା ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନକୁ ରୋକିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛି।

ଜାତିସଂଘ ଋଷକୁ ମାନବିକ ଅଧିକାର ପ୍ୟାନେଲରୁ ଡୋଜେନରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛି ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ବିନୟ କ୍ୱାଟ୍ରା ରବିବାର ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଡେନମାର୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ମୋଦୀ “ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବିନିମୟ କରିବେ”। ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନ ଏବଂ କାନାଡା ସମେତ ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଏହାର ଜି-୭ ସହଯୋଗୀମାନେ ଋଷ ଉପରେ ବ୍ୟାପକ କଟକଣା ଲଗାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ଏହି ପ୍ରୟାସରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା, ଆଫ୍ରିକା, ଏସିଆ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟ ଏହା କରିବାକୁ ନାରାଜ |

ଏହି ସାତୋଟି ସରକାର ପ୍ରମୁଖ ଦେଶଗୁଡିକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସର ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ତାଲିକାରେ ଭାରତ ଅଧିକ ରହିଛି। ଋଷଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ବିକଳ୍ପ ଯୋଗାଇଦେବା ଆଶାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ଦେଶ ସହିତ ଗତ ମାସରେ ୟୁଏଇ ବାଣିଜ୍ୟ ବୁଝାମଣା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ୟୁକ୍ରେନକୁ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି ଭାରୀ ଅସ୍ତ୍ର ପଠାଇ ନ ଥିବାରୁ ଏବଂ ତୈଳଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ସମେତ ଋଷର ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ଆମଦାନୀ ନିଷେଧାଦେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିବାରୁ କେତେକ ୟୁରୋପୀୟ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜର୍ମାନୀକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.