ଗୁଜୁରାଟ କୋର୍ଟ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଭାନୀଙ୍କୁ ୩ ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି

ଏକ ଗୁଜୁରାଟ କୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଆଜାଦୀ ପଦଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବିଧାୟକ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଭାନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୯ ଜଣଙ୍କୁ ତିନିମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଉନା ଦଲିତଙ୍କୁ ଚାବୁକ ମାରିବା ଘଟଣାର ଏକ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିବାକୁ ମେହସାନା ଠାରୁ ବାନାସ୍କାନ୍ତକୁ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୭ ରେ ରାଲି (ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମତି ନେଇ ନିଆଯାଇଥିଲା) ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁଭୋଦ୍ ପାରମାର ଏବଂ ରେଶମା ପଟେଲ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ଉପରେ କୋର୍ଟ ୧୦,୦୦୦ ଡଲାର ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା କାନହୟା କୁମାର ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାର ଅନ୍ୟତମ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅଭିଯୋଗର ଫ୍ରେମ କରିବା ସମୟରେ ସେ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ। ତେଣୁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୃଥକ ବିଚାର ପାଇଁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।| ଜିଗ୍ନେଶ ମେଭାନି ଜୁନ୍ ଉଜରାଟ ବାନ୍ଧିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି ଗତ ବର୍ଷ କଂଗ୍ରେସକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଦଳିତ ଆଦିକର ମଞ୍ଚର ସଂଯୋଜକ ମେଭାନୀଙ୍କୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଆସାମରୁ ଜାମିନରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବେ ଗୁଜୁରାଟର ପାଲାନପୁରରୁ ଆସାମ ପୋଲିସ ଏହି ଟ୍ୱିଟକୁ ନେଇ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲା।

କିଛି ଦିନ ତଳେ ଟ୍ୱିଟ୍ ମାମଲାରେ ଜାମିନରେ ମୁକୁଳିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଆସାମର କୋକରାଜରକୁ ଯାଇଥିବା ପୋଲିସ୍ ପାର୍ଟିର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ତାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ମାମଲାରେ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ସେ କୋକରାଜରର ଏକ କୋର୍ଟରେ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଶେଷ କରିଥିଲେ। ଆସାମ ସହର ଛାଡିବାକୁ କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ମେଭାନୀଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା କାରଣ ତାଙ୍କର ଏକ ଜାମିନ ସର୍ତ୍ତ ଅଦାଲତର ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ରହିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.