ଗଞ୍ଜାମ କଲେକ୍ଟର ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଙ୍କ ଜୀବନି ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅହମ୍ମଦନଗର ଜିଲ୍ଲାର ରାଲେଗାନର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜଣେ ପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ଟେଲର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ମାତା ଏବଂ ଚାଷଜମିରେ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ମାତା ଓଡିଶାର ଗଞ୍ଜାମ କଲେକ୍ଟର ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଙ୍କୁ ଭେଟି ଦିନସାରା ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ଦେଖି ବଢିଥିଲେ |

ଉଭୟ ମୁଣ୍ଡକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଲମ୍ବା | ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଦିନକୁ ଦୁଇ ବର୍ଗ ଭୋଜନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ | ଟଙ୍କା ସର୍ବଦା ଅଭାବ ଥିଲା, ଏବଂ ଖାଲି ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ କଳ୍ପନା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ | ପିଲାଦିନେ ବିଜୟଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା |

ମୋ ବାପା ଜଣେ ଟେଲର ହୋଇଥିବାବେଳେ ମା ’ଦୈନିକ ମଜୁରୀ କରୁଥିଲେ | ସେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଚାଷ ଜମିରେ କାମ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ ମୋ ବାପା କେବଳ ସେହି ଗାଁରେ ପୋଷାକ ସିଲେଇ କରୁଥିଲେ |

କିନ୍ତୁ ମୋର ପିତାମାତା ସର୍ବଦା ମୋ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ଉପଯୁକ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିଲେ ବୋଲି ଗଞ୍ଜାମ କଲେକ୍ଟର କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ମୋର ଶିକ୍ଷା ସମୟରେ ମୁଁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ସେମାନେ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ମୁଁ ପୁସ୍ତକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିକ୍ଷାଗତ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବ ଅନୁଭବ କରି ନାହିଁ।”

ନିଜ ଜୀବନ ସହିତ ବିଶେଷ କିଛି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବିଜୟ କୁଲାଙ୍ଗେ ଅହମ୍ମଦନଗର ଆବାସିକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ଷ୍ଟ୍ରିମରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ହାଇସ୍କୁଲ୍ (କ୍ଲାସ୍ ୧୨) ଶେଷ କରିବା ପରେ କୁଲାଙ୍ଗେ ମେଡିକାଲ୍ ସ୍କୁଲରେ ପଢିବାକୁ ଆଶା କରିଥିଲେ |

ଭଲ ଗ୍ରେଡ୍ ରହିବା ଏବଂ ମନୋନୀତ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ସେ ଏମବିବିଏସ ରେ ନାମ ଲେଖାଇବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେଲେ |

ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ମା ତାଙ୍କୁ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ, ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହା ପରେ, ମୁଁ ଏକ ଡିପ୍ଲୋମା ଇନ୍ ଏଜୁକେସନ୍ ରେ ପଢିବାବେଳେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲି | କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସବୁବେଳେ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲି ମୋ ଜୀବନରେ କିଛି ଅଭାବ ଅଛି, ଯାହା ମୁଁ ମୋର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇ ନ ଥିଲି |

ତେଣୁ ପୁଣେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଡିପ୍ଲୋମା ପାଇବା ପରେ ମୁଁ ନାଗରିକ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲି ବୋଲି ବିଜୟ କହିଛନ୍ତି।

ପରେ, ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଗରିକ ସେବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପ୍ରୟାସରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତା ହିଁ ତାଙ୍କୁ ହାର ମାନିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ |

ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ସେ ସଫଳ ନ ହୁଅନ୍ତି, ତଥାପି ସେ ପାଇଥିବା ଅଭିଜ୍ଞତା ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷକ ବୃତ୍ତିରେ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟିହେବ | ତ୍ୟାଗ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, କୁଲାଙ୍ଗେ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଜୀବନର ଅନ୍ୟ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ |

ଶେଷରେ ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଗରିକ ସେବାକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ତୃତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ବିକ୍ରୟ କର ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହେଲେ | ସେ ତାଙ୍କର ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରୟାସରେ ତହସିଲଦାର ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |

କୁଲାନେଜ୍ ତାଙ୍କ ଲାଲରେ ବିଶ୍ରାମ ନେଲେ | ସେ ପଞ୍ଚମ ପ୍ରୟାସରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହି ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ କଲେକ୍ଟର, ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ନାମକ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବେ।

କୁଲାଙ୍ଗେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ବହୁତ କମ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ଛୁଟି ଥାଇ ମଧ୍ୟ ମୁଁ ତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେଇଥିଲି। ଏହା ପରେ କୁଲାଙ୍ଗେ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ | ପରୀକ୍ଷାରେ ୧୭୬

ତମ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଓଡିଶା କ୍ୟାଡରରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.