ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରେ ହିଟ୍ ୱେଭ୍ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ

ଶନିବାର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭାରତ ୧୨୨ ବର୍ଷରେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତପ୍ତ ଏପ୍ରିଲ୍ ଅନୁଭବ କରିଛି ଏବଂ ହାରାହାରି ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଯଥାକ୍ରମେ ୩୫.୯ ଏବଂ ୩୭.୭୮ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ପାଇଁ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗରୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅବସର ନଥିବା ପରି ମନେହୁଏ | ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଅନୁଯାୟୀ ରବିବାର ଦିନ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୪୩ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୨୫.୮ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି, ଯାହା ରୁତୁର ହାରାହାରି ଠାରୁ ଏକ ଖଣ୍ଡ | ଆପେକ୍ଷିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ୬୧ ପ୍ରତିଶତରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା | ଉତ୍ତର ଭାରତରେ six ଟି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଦେଖାଗଲା କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଅଧିକାଂଶ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ହିମାଳୟର ଉଚ୍ଚ ଭାଗକୁ ଚାଲିଗଲେ |

ଗତ ତିନୋଟି ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଦିଲ୍ଲୀର କିଛି ଅଂଶରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲରେ ରାଜସ୍ଥାନ ଉପରେ ଧୂଳି ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ବିଶେଷ କରି ଦେଶର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଭାଗ ଭାରତ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ଅବସ୍ଥାରେ ଗତି କରୁଛି। ରବିବାର ଦିନ ଆଇଏମଡି କହିଛି ଯେ ସୋମବାର ଠାରୁ ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ତଥା ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଭାରତର କିଛି ଅଂଶରେ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ସୋମବାର ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା-ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ପୂର୍ବ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କିଛି ଅଂଶରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସହିତ ଆଂଶିକ ମେଘୁଆ ଆକାଶର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ କିଛି ସମୟ ଦେଇପାରେ।

ଉତ୍ତାପ ଆଇଏମଡି କହିଛି ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏହି ଉତ୍ତାପ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଯେତେବେଳେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ସାଧାରଣରେ ଅତି କମରେ ୪.୫ ଖଣ୍ଡ ଥାଏ ସେତେବେଳେ ଏକ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ଘୋଷିତ ହୁଏ | ଅନୁଯାୟୀ ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରାରୁ ୬.୪ ଖଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ ହେଲେ ଏକ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗ ଘୋଷିତ ହୁଏ | ଦିଲ୍ଲୀ: ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତର ବିକାଶ ଏବଂ ଉତ୍ତାପ ତରଙ୍ଗର ସମ୍ଭାବନା ସହିତ ଆଂଶିକ ମେଘୁଆ ଆକାଶର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି | ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତାପ ଜଳବାୟୁ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ହରିୟାଣା-ଚଣ୍ଡିଗଡ଼-ଦିଲ୍ଲୀର ମେ ୨ ୨ ରୁ ମେ ୪ ମଧ୍ୟରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଧୂଳି ଝଡ଼ କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.