କେରଳ ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି

କେରଳ ର ଅତି କମରେ ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ ଏବଂ ଆଇଏମଡି ହଳଦିଆ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଥିବାବେଳେ ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କାଲାରକଟ୍ଟି ଏବଂ ପମ୍ବଲା ଡ୍ୟାମର ସଟର ଖୋଲିଛି।

ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ତିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍, କୋଲାମ, ପଠାନାମଥିତା, ଆଲାପୁଜା, କୋଟାୟାମ, ଏର୍ନାକୁଲମ୍, ଇଡୁକି, ଥ୍ରିସୁର, ମାଲାପୁରାମ ଏବଂ କୋଜିକୋଡେ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ହଳଦିଆ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି, କିନ୍ତୁ ୱାୟାନାଡରେ ମଧ୍ୟ ମେ ୨୨ ରେ ହଳଦିଆ ସତର୍କ ସୂଚନା ରହିଛି।

ଆସନ୍ତା ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ସହିତ ବ୍ୟାପକ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏହାର ଶେଷ ବୁଲେଟିନ୍ରେ କହିଛି।

ଆଜି ଠାରୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କୁଆପଥର ମାଡ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଶନିବାର ଦିନ ଉପକୂଳ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ କେରଳରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ରବିବାର ପରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷାର ତୀବ୍ରତା ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଆଡକୁ ଦୌଡ଼ୁଛି ଏବଂ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟଭାଗରେ କେରଳ ଉପରେ ପାଣିପାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବ |

ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କହିଛି ଯେ “କେରଳ ଉପରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ହେତୁ ଆଗାମୀ ପ୍ରଗତି ପାଇଁ ଅବସ୍ଥା ଅନୁକୂଳ ରହିବ।

ଆସାମ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବର କିଛି ଅଂଶରେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟର ୨୭ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଦିନ ଡାରାଙ୍ଗ ଜିଲ୍ଲାର ବନ୍ୟା ଜଳରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବୁଡ଼ି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୯ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଆସାମ ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ ର ଏକ ବୁଲେଟିନ୍ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବନ୍ଧର ଭଙ୍ଗ, ରାସ୍ତା ଓ ବ୍ରିଜ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ କୋଠା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ନାଗାଓଁ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲ୍ଲା ଯେଉଁଠାରେ ୨.୮୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ସାଙ୍ଗରୁର ଜିଲ୍ଲାର ଲଙ୍ଗୋୱାଲ ବ୍ଲକର ପାଟି ଦୁଲତ ଗ୍ରାମ ନିବାସୀ ଆଠ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମେହକପ୍ରୀତ ସିଂଙ୍କ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି।

ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଟି ଦୁଲାଟରେ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ପିଲାଟି ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ହେତୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲା ​​ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯିବା ସ୍ଵତେ ସେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇପାରି ନଥିଲା।

ତାମିଲନାଡୁରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ହେତୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ମେଟ ବିଭାଗ ଗୁରୁବାର ଦିନ କେରଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଜାରି ରଖିଛି। କେରଳର ୧୪ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ଟିରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.