କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସିଏମ୍ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରୁଛି, ନିରପେକ୍ଷ ଯାଞ୍ଚ ଉପରେ କହିଛନ୍ତି

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାସଭାରାଜ ବମ୍ମାଇ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସ ସବ-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର (ପିଏସଆଇ) ର ନିଯୁକ୍ତିରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ନୀତି ସଂପର୍କରେ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବୁକ୍ କରି ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏହି ଘୋଟାଲା ସଂପର୍କରେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟ ସହକର୍ମୀ ତଥା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସି ଏନ ଅଶ୍ୱତ ନାରାୟଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ “ଭିତ୍ତିହୀନ” ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବାରୁ ସେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ମାଡ ମାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନ ଦେଇ “ହିଟ୍ ଏବଂ ରନ୍” ସହ ଜଡିତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ବମ୍ମାଇ କହିଛନ୍ତି, “କାହାଠାରୁ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା, ସେଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ, ଯଦି କୌଣସି ଦଲିଲ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ ।

ଯଦି କୌଣସି ସତ୍ୟତା ଅଛି, ତେବେ କାହାକୁ ଏହି ମାମଲାରେ ବୁକିଂ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ,।” ପୋଲିସ ସବ-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସ୍କାମ ବିଷୟରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର | ଏଠାରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସରକାର ଖୋଲା ମନରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ୫୪୫ ପୋଲିସ୍ ସବ୍-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏହି ସ୍କାମଟି ବଡ଼ ଧରଣର ରଗିଂ କିମ୍ବା ଅପବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ | ସମ୍ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା କେବଳ ଦିବ୍ୟା ହାଗାରଗୀ ନୁହଁନ୍ତି, ଏହି ମାମଲାରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବୁକ୍ କରାଯାଉଛି। କୌଣସି ପରୀକ୍ଷାର ଅପବ୍ୟବହାର ସଂପର୍କରେ ଅତୀତରେ କୌଣସି ଗିରଫଦାରୀ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨୫ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ସବ-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସ୍କାମ୍ ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଯାଞ୍ଚ ଜାରି ରହିଲେ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ | ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପୋଲିସର କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ବିଭାଗ (ସିଆଇଡି) ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କ ସହ ପୁଣେରେ ଦିବ୍ୟା ହାଗାରଗିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କାଲାବୁରାଗି ଆଣିଥିଲା।

ଏହି ଘୋଟାଲା ସଂପର୍କରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସି ଏନ ଅଶ୍ୱତ ନାରାୟଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ “ଭିତ୍ତିହୀନ ଅଭିଯୋଗ” ଅଭିଯୋଗରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ମାଡ ମାରିବା ପରେ ବମ୍ମାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଦାୟୀ ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ସହ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ। କଂଗ୍ରେସ ମାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସଫଳ ହେବେ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପେପର ଲିକ୍ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାର ଅପବ୍ୟବହାରର ଅନେକ ମାମଲା ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ |

ଯେତେବେଳେ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦଳର କିଛି ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ପ୍ରକୃତ ରଙ୍ଗ ଖୋଲାସ୍ଥାନକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ “୪୦% କମିଶନ ସରକାର” କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜେପି ସରକାରଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରି ବିରୋଧୀଦଳର ନେତା ସିଦ୍ଧରମୟା ବୁଧବାର ଦିନ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଣେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପୋଲିସ ସବ-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସ୍କାମରେ ନ୍ୟାୟିକ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିଫଳତା ଅଭିଯୋଗରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅରାଗା ଜାନେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଏବଂ ଅଶ୍ୱତ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବାକୁ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସିଦ୍ଧରମୟା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସ ସବ-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ନିଯୁକ୍ତି ସ୍କାମରେ ନାରାୟଣ କଳଙ୍କିତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.