ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି

ମହାନଦୀ କୋଇଲା ଫିଲ୍ଡସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଏମ୍ସିଏଲ୍) ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ତାଲିଚରରେ ମହାନଦୀ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଚଳାଇବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି।

ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା କରିଛନ୍ତି

ଯେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଏବଂ ମହାନଦୀ କୋଇଲଫିଲ୍ଡସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ସମ୍ବାଦଦାତା ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୪୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଏମସିଏଲ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ, ପ୍ରଥମେ ପିପିପି ମୋଡରେ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା |

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହଲଦ ଯୋଶୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗତକାଲି ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ମୌଳିକ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି। ତଦନୁସାରେ, MCL ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏବଂ ଚାଲିବା ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ପରିଚାଳନା କରିବ |

ପ୍ରାୟ ୨୦ ଏକର ଜମିରେ ନିର୍ମିତ MIMSAR ରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦୦ MBBS ସିଟ୍ ଏବଂ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦୦ ଶଯ୍ୟା ରହିବ | ଏହା ରାଜ୍ୟର ୭ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଡାକ୍ତର ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ପୂରଣ କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.